PARIZ, Od sljedeće godine će svinje na evropskim farmama biti zadovoljnije, ali će potrošači svinjetine plaćati veću cijenu.
Neki stočari će čak bankrotirati usljed rasta troškova izazvanih novim propisima za gajenje svinja i poskupljenjem žitarica za prehranu životinja.
Od 1. januara u 27 članica Evropske unije (EU) na snagu stupa zabrana upotrebe metalnih obora za prasne krmače, 11 godina pošto su evropski parlamentarci izglasali taj zakon, prenijela je novinska agencija Rojters.
Stočari koriste metalne boksove sa uklještenjima na velikim farmama kako bi se izborili sa haosom u vrijeme hranjenja i sa agresijom među svinjama.
Međutim, borci za zaštitu prava životinja tvrde da krmače pate zbog toga što su odvojene od drugih pripadnika svoje vrste i da se često povređuju.
Dok neki pozdravljaju zabranu upotrebe metalnih obora, drugi upozoravaju da će visoki troškovi primjene tog zakona dovesti do bankrota nekih uzgajivača, a zatim i smanjenom proizvodnjom i višim cijenama evropskih specijaliteta od svinjetine, kao što su njemačka i španska vrsta kobasica, “vurst” odnosno “čoriso”, kao i italijanska pršuta.
“Uvođenje zabrane će značajno uticati na cijenu svinjetine i izazvati probleme toj industriji”, upozorio je predsjednik francuskog udruženja proizvođača svinjetine FNP, Žan-Mišel Ser, dodajući kako se procijenjuje da će zabrana u Francuskoj povećati troškove u tom sektoru za 650 evra po svinji, pri čemu su tamošnji uzgajivači već ionako na granici gubitaka.
Stočari u EU su 2010. proizveli rekordnih 22,7 miliona tona svinjetine, nešto iznad 20 odsto ukupne svjetske proizvodnje.
To je čak dvostruko više od količine proizvedene u Sjedinjenim Američkim Državama, ali daleko manje od kineske proizvodnje od 51 miliona tona, pokazali su podaci EU i SAD.
Ove godine uvedena zabrana gajenja kokoši nesilica u kavezima je u nekim evropskim zemljama već rezultovala udvostručenjem cijene jaja.
Procijenjuje se ipak da svinjetina vjerovatno neće poskupjeti u toj mjeri zato jer taj sektor ima veći kapacitet da apsorbuje povećanje troškova kroz svoj prerađivački lanac, a potrošači lako mogu da se okrenu drugim jeftinijim vrstama mesa kao što je piletina. Tanjug