BEOGRAD, ZAGREB, Srbija ostaje pri odluci da zabrani izvoz soje, suncokreta i šećerne repe do kraja godine, da bi zaštitila domaće tržište, rečeno je juče u Ministarstvu trgovine, povodom zahtjeva Hrvatske, na Zajedničkom odboru CEFTA u Zagrebu, da srpska vlada ukine Uredbe o zabrani izvoza tih ratarskih kultura.
Kako je rekla viši savjetnik u Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Srbije Jadranka Zenić Zeljković, ta odluka je u skladu sa CEFTA sporazumom i takođe u skladu sa članom 11. statuta Svjetske trgovinske organizacije (STO) koji se tiče uvođenja kvantitativnih ograničenja.
“Srbija je tu mjeru donijela zbog ublažavanja posljedica suše u poljoprivrednoj proizvodnji i rješavanja poremećaja na tržištu i obezbjeđivanja potrošačima osnovnih životnih namirnica, po prihvatljivim cijenama”, podsjetila je ona, povodom sastanka specijalnog zajedničkog komiteta CEFTA, sazvanog na zahtjev Hrvatske u Zagrebu, gdje nije postignuto obostrano prihvatljivo rješenje.
Na tom sastanku predstavnici Hrvatske su najavili da će koristiti ostale mogućnosti u okviru CEFTA sporazuma, a Zenić Zeljković je objasnila da je prema odredbama CEFTA sporazuma predviđeno nekoliko etapa, za rješavanje sporova.
Prvo se pristupa bilateralnim konsultacijama, koje su i bile u Beogradu sa delegacijom Hrvatske, 21. septembra ove godine, ali nisu dovele do rješenja, a druga instanca su konsultacije u okviru zajedničkog komiteta, što je u srijedu održano, precizirala je ona i dodala da je sljedeći korak medijacija (posredovanje) i pokretanje ovog slučaja pred arbitražom.
“Šta će Hrvatska dalje učiniti, to ćemo vidjeti, ali mi smatramo da to znači da je ta mjera potpuno u skladu CEFTA sporazumom i pravilima STO i mi smo imali puno razloga, odnosno, opravdanja za donošenje takve mjere”, istakla je predstavnica Ministarstva trgovine.
Zenić Zeljković je podsjetila na činjenice da je rod šećerne repe znatno umanjen u odnosu na prosječne višegodišnje prinose zbog ovogodišnje suše za 33,4 odsto, u odnosu na prošlu godinu i umjesto očekivanih 50 tona po hektaru, rod je iznosio 33,3 tone po hektaru, a ukupna proizvodnja umjesto očekivanih 3,2 miliona tona, ostvarena je u količini od 2,1milion tona, odnosno 1,1 milion tona manje.
Po osnovu smanjene proizvodnje šećerne repe, prelazne zalihe šećera na kraju ekonomske godine, biće na istorijskom minimumu. Tanjug