SARAJEVO, BiH je prošle godine ostvarila spoljnotrgovinski deficit od 3,42 milijarde evra, podaci su Spoljnotrgovinske komore BiH.
BiH je prošle godine izvezla robu u vrijednosti od 4,31 milijarde evra, a uvezla u vrijednosti od 7,73 milijarde evra.
Podaci o izvozu BiH pokazuju da je uzročnik ovako visokog spoljnotrgovinskog deficita struktura proizvoda kojima se trguje, s obzirom da se uglavnom izvoze proizvodi niže dodatne vrijednosti, dok struktura uvoza pokazuje uvoz proizvoda više dodatne vrijednosti.
I prethodne tri godine spoljnotrgovinski deficit BiH bio je veći od tri milijarde KM, a glavni izvozni proizvodi BiH su proizvodi metalne industrije s nižim stepenom obrade, dijelovi za mašinsku industriju, mineralni, te proizvodi od drveta, kao i pojedini proizvodi hemijske industrije.
Kada je riječ o uvozu, dominiraju proizvodi sa visokom dodatom vrijednošću poput mašina, mehaničkih uređaja, električnih mašina i opreme, te vozila.
Iz Komore ističu da osim ovih, BiH uvozi i veliki broj najrazličitijih proizvoda za široku potrošnju, posebno prehrambenih, za koje postoji realna mogućnost supstitucije domaćim proizvodima.
Problemi sa kojima se suočava cjelokupna privreda BiH odnose se na finasiranje izvoza, infrastrukturu kvaliteta, zastarjelost tehnologije, negativan imidž BiH, nedovoljan broj brendiranih kategorija, nedostatak znanja i vještina iz oblasti menadžmenta, organizacije i specifičnih znanja, nedostatak informacija i promocija na stranim tržištima, nedovoljna primjena inovacija u industriji, te nerazvijena transportna infrastruktura.
Problemi u finasiranju izvoza odnose se na visoku cijenu obrtnog kapitala, ograničenost kapitala razvojnih banaka i neprilagođenost potrebama privrede, nerazvijenost strukture garantnih fondova, te nepostojanje budžetskih grant šema za podršku razvoja i promocije izvoza.
Kada je riječ o problemima infrastrukture kvaliteta, u Komori prvenstveno misle na nedovoljan broj akreditovanih tijela i relativno mali broj certifikovanih privrednih subjekata.
Problemi neadekvatne institucionalne infrastrukture za podršku razvoja izvoza odnose se na nekoordiniranost između institucija na svim nivoima vlasti i nedostatak i neusklađenost razvojnih strategija.
Iz Komore podsjećaju da od ukupnog broja svih kompanija u BiH, njih oko 99 odsto spada u mala i srednja preduzeća, koje zapošljavaju manje od 10 radnika, što ih svrstava u grupu mikro kompanija, te da u ovom trenutku ne postoji optimalan institucionalni okvir koji podržava mala i srednja preduzeća u BiH.
Iz Komore naglašavaju da je neophodno raditi na razvoju postojećih i novih izvoznih proizvoda u BiH, kao i vršiti adekvatnu promociju izvoza, pri čemu je neophodna podrška svih relevantnih institucija u BiH. Srna