STRAZBUR, Evropski parlament odbacio je juče predložene rezove u budžetu EU za 2013. godinu koje su zahtijevale pojedine članice Unije, što otvara mogućnost za novu konfrontaciju uoči samita na kojem će se raspravljati o troškovima evropskog bloka od 2014. do 2020. godine.
Parlament u usvojenoj rezoluciji navodi da želi da zaštiti pojedine programe EU za koje u 2012. godini nije bilo dovoljno novca, kako bi se pomoglo u otvaranju novih radnih mjesta u vrijeme dužničke krize.
“Parlament je poništio rezove radi podsticanja privrednog rasta i otvaranja radnih mjesta u oblastima za koje poslanici vjeruju da su od vitalnog značaja za jačanje ekonomije, poput istraživanja, preduzetništva i mjera za zapošljavanje”, navodi se u tekstu.
Rezolucija je usvojena sa 492 glasa “za”, 123 “protiv” i 82 “uzdržana”, prenio je AFP.
Evropska komisija ranije je saopštila da traži dodatnih 8,9 milijardi evra za pokrivanja manjka u 2012. godini. Velika Britanija se najviše zalagala za smanjenje planiranih troškova na ukupan budžet od 129 milijardi evra, koji bi bio veći od prošlogodišnjeg za nešto manje od dva odsto.
Evropski parlament i Evropski savjet, koji okuplja političke lidere članica EU, sada će morati ponovo da razmotre prijedlog budžeta za 2013. godinu i prevaziđu nesuglasice.
Evropska komisija predložila je za 2013. godinu budžet od 138 milijardi evra, ali je povećanje za 6,8 odsto u odnosu na prošlogodišnji budžet bilo preveliko za neke članice, pošto mnoge vlade režu troškove da bi dovele u red javne finansije.
Francuska, Finska i Njemačka zalagale sz se za smanjenje budžeta za pet milijardi evra, a London je tražio i više. Evropska komisija saopštila je da bi to ozbiljno umanjilo šanse za ostvarivanje ekonomskog rasta.