BRISEL, Panevropski rizični kapital (venture capital) i “anđeli investitori” u američkom stilu dobiće evropski podsticaj kako bi pridonijeli jačanju malog i srednjeg preduzetništva u Evropi, a Evropska komisija nastavlja raditi i na smanjenju birokratskog opterećenja, prenose evropski mediji.
Po novom izvještaju Evropske komisije o malom i srednjem preduzetništvu u EU, male i srednje kompanije čine 98 odsto kompanija u Evropi. Ima ih skoro 20,7 miliona, a zapošljavaju više od 87 miliona ljudi. Najveći dio, 92 odsto, su mikro kompanije s manje od deset zaposlenih.
Istraživanje Evropske centralne banke (ECB) provedeno ranije ove godine u 17 država članica pokazalo je da male i srednje kompanije sve teže pronalaze izvore finansiranja. Između oktobra 2011. i marta 2012., 27 odsto malih i srednjih firmi zabilježilo je pad profita, gotovo dvostruko više nego prethodnih šest mjeseci (15 odsto). U istom periodu, potreba za kreditima banaka porasla je za dva procentna boda, sa 17 na 19 odsto.
Izvještaj EK o inovacijama objavljeno krajem septembra pokazalo je da se pristup kreditima banaka od 2009. pogoršao u više od pola država članica EU-a.
Najlakše je u Finskoj, a slijede je Letonija, Švedska, Poljska i Austrija. Ali “relativno je težak” ili se pogoršao u Irskoj, Italiji, Francuskoj, Luksemburgu, Mađarskoj, Velikoj Britaniji, Holandiji i Španiji.
“Postoji očito pogoršanje kada je riječ o ulaganjima, što dokazuju statistike. Ali i otežavanje uslova koje postavljaju banke”, rekao je Ričard Pelly, direktor Evropskog investicijskog fonda (EIF).
U svjetlu otežanog pristupa finansiranju, Evropska komisija želi olakšati pristup rizičnom kapitalu i drugim metodama finansiranja u američkom stilu, a namjerava se i ponovno pozabaviti starim problemom smanjenja birokratskog opterećenja malog i srednjeg preduzetništva.
Komisija želi pojednostaviti proces kojim fondovi rizičnog kapitala prikupljaju sredstva u Evropi, namijenjena start-up firmama, pod okriljem Evropskog venture capital fonda.
Menadžeri venture capital fondova više neće morati zadovoljiti složene uslove koji se razlikuju od države do države.
Zakon čeka formalno odobrenje Evropskog parlamenta i država članica, a dogovor se očekuje za nekoliko mjeseci.
Osim toga, “anđeoski investitori” imaju pravo na podršku Evropskog investicijskog fonda (EIF).
“Dobro je poznato da anđeli imaju dugoročne procese i vizije i kao pojedinačni investitori manje je vjerovatno da će se povući u krizi. Takvi anđeli investitori igraju važnu ulogu u SAD-u i drugdje”, rekao je Pelly.
EIF je posredovao u sklapanju dogovora o anđeoskom finansiranju u partnerstvu s njemačkim ministarstvom privrede i tehnologije, po kojem svaka od strana osigurava sredstva koja odgovaraju sredstvima koja je uložila druga strana.
“Razmatramo slične šeme u Španiji i Austriji”, rekao je Pelly.