BEOGRAD, Grejna sezona je počela, ali stanje u toplanama širom Srbije je katastrofalno.
U Srbiji 58 opština ima sistem daljinskog grijanja, a većina toplana nema uredno i kvalitetno snabdijevanje toplotnom energijom. Koliko je situacija loša govore i podaci da su obaveze toplana trenutno 22,6 milijardi dinara, a da robnim rezervama duguju oko 42 tona mazuta.
Više od 307.000 stanova i oko 22.000 privrednih subjekata u Srbiji ima sistem centralnog grijanja, a raspon cijena među toplanama je veoma veliki, pa tako građani u Malom Zvorniku plaćaju za stambeni prostor 14,43 po metru kvadratnom, a u Odžacima 180 dinara. Za poslovni prostor, cijena u Obrenovcu je, recimo, 58,12 dinara po metru kvadratnom, a u Prijepolju 536 dinara.
– Prevelike su i razlike cijene grijanja za građanstvo i privredu – napominje Verica Kalanović, ministarka regionalnog razvoja i lokalne samouprave. – U pojedinim gradovima ta razlika je u razmjeri jedan prema četiri. To ne može da bude politika države, ako želi da stvori povoljne uslove za poslovanje.
U prethodnoj godini od 58, čak 43 toplane koristile su subvencije opština za nabavku energenata.
– Od tog broja tri toplane su subvencionisale više od polovine cijene energenata – navodi Kalanovićeva. – Zato je neophodno promijeniti situaciju i u zakonodavnoj, ali i u institucionalnoj sferi poslovanja toplana. Moraju se sprovesti sistemske mjere i preporučiti toplanama da u određenom roku počnu da mjere toplotnu energiju po utrošku. Za to će trebati najmanje dvije do tri godine.
Cjenovnici
Nove cijene toplotne energije propisane uredbom Vlade različite su u zavisnosti od vrste energenata. Tako će se gas sada plaćati od 61,07 do 91,07, mazut od 83,35 do 113,35 ugalj od 52,45 do 82,45 i biomasa od 73,5 do 103,5 po metru kvadratnom. Novosti