TOKIO, Razočaravajući poslovni izvještaji kompanija zakočili su u četvrtak rast evropskih tržišta akcija.
Londonski FTSE oslabio je 0,1 odsto na 5.904 boda, frankfurtski DAX porastao je pak 0,3 odsto na 7.418 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,2 odsto i iznosio 3.520 bodova, prenose mediji.
Najveći gubitnici bile su akcije pogođene poslovnim izvještajima. Tako je AkzoNobel, najveći svjetski proizvođač boja, izgubio na vrijednosti 4,6 odsto nakon što je izvijestio o neto gubitku u trećem tromjesečju od 2,4 milijarde evra. Cijene akcija Remy Cointreaua pale su 6,3 odsto nakon što je taj francuski proizvođač alkoholnih pića izvijestio o oštrom usporavanju rasta prihoda u drugom fiskalnom tromjesečju.
Rezultati Remya nadovezali su se na jučerašnji slab poslovni izvještaj najvećeg svjetskog proizvođača alkoholnih pića Diagea, potvrdivši pogoršano raspoloženje u tom sektoru. U minusu je tako bila i akcija Pernod Ricarda, i to 3,4 odsto.
Proizvođač luksuzne robe Richemont oslabio je 3,4 odsto nakon što su švajcarski izvozni podaci pokazali da je prodaja satova pala po prvi put u dvije i po godine, pogođena usporavanjem potražnje u Kini, prenosi Poslovni dnevnik.
Raspoloženje u vezi s proizvođačima luksuznih roba u posljednjih je nekoliko sedmica prigušeno, slijedom upozorenja Burberryja i LVMH-a o usporavanju prodaje.
“Prognoze zarada su snižene, ali mislimo da još nisu dotaknule dno”, ističe Andrew Cole, fond menadžer kompanije Baring Asset Management.
Među dobitnicima izdvajao se finski proizvođač mobitela Nokia, koji je ojačao 4,9 odsto nakon što je objavio rezultate za treće tromjesečje. Proizvođač mobilnih telefona izvijestio je o gubitku ali je on niži nego što su analitičari očekivali. Gubitnici su bile i banke koje su imale najviše koristi od novčanih injekcija Evropske centralne banke (ECB). Tako je italijanska Banca Monte dei Paschi di Siena izgubila na vrijednosti 3,2 odsto nakon što joj je agencija Moody's snizila rejting, prenose agencije.
Investitori će se sada fokusirati na samit evropskih čelnika koji je danas počeo u Briselu. Evropski čelnici pokušaće premostiti duboke razlike u stavovima o planovima za uspostavu bankovne unije. Slabost banaka neutralisao je pak rast cijena akcija rudarskih kompanija koje su u prosjeku ojačale 1,3 odsto nakon što su podaci pokazali da je Kina porasla u trećem tromjesečju po stopi od 7,4 odsto, uglavnom u skladu s očekivanjima.
Indeks Tokijske berze Nikkei zaključio je trgovinu u plusu dva odsto, na 8.982 boda.