ČEJEN, Američki naučnici pokrenuli su superkompjuter po imenu “Jeloustoun”, koji će koristiti u izradi modela vremenskih prilika i klimatskih promjena na planeti.
Novi kompjuter marke IBM ima izuzetne mogućnosti i koristiće se za izučavanje uragana, tornada, geomagnetnih oluja, cunamija, šumskih požara, zagađenja vazduha i uticaja vremenskih prilika na područja ispod površine Zemlje.
“Jeloustoun” nije običan kompjuter, pošto radi brzinom od 1,5 petaflopa, odnosno obavlja 1,5 kvadriliona proračuna u sekundi, što ga svrstava među 20 najsnažnijih kompjutera na svijetu.
Najbrži kompjuter na svijetu je IBM-ova “Sekvoja” sa brzinom od 16,32 petaflopa, dok je najbrži računar na planeti prije četiri godine prvi put probio granicu od jednog petaflopa, piše magazin “Tajm”.
Američki Nacionalni centar za atmosferska istraživanja (NCAR) navodi da je “Jeloustoun” podijeljen u tri primarne sekcije: procesorski dio koji se sastoji od 77.288 Intelovih “sendi briž EP” jezgara, potom ogromnih 144,6 terabajta prostora za skladištenje podataka i sistem za vizuelnu prezentaciju svih podataka.
“Jeloustoun” je za 30 odsto brži od svog prethodnika, sistema po imenu “Blufajer”. NCAR je koristio ovaj kompjuter od aprila 2008. godine, a u to vrijeme “Blufajer” je bio vrhunski superkompjuter brzine 76 teraflopa (76 triliona proračuna u sekundi).
Radi poređenja, NCAR navodi da je “Blufajeru” za izračunavanje eksperimentalne kratkoročne vremenske prognoze potrebno tri sata, dok je “Jeloustounu” za isti posao potrebno devet minuta.
Poboljšanje se ne odnosi samo na brzinu, pošto će “Jeloustoun” moći da izračunava mnogo složenije modele vremenskih prilika na Zemlji.
“Superkompjuter Jeloustoun će dramatično unaprijediti naše shvatanje Zemlje. Njegov računski kapacitet i brzina omogućiće nam da ispitujemo mnogo veće fenomene koji vrše uticaj na naše živote, sa više detalja nego bilo kad do sada”, izjavio je Al Keli, direktor Laboratorije za proračune i informisanje u NCAR-u.
Sastavljanje ovog superkompjutera koštalo je 25 do 35 miliona dolara, a čitav istraživački centar vrijedan je oko sedam miliona dolara, prenose agencije.