BRISEL, Lideri Francuske i Njemačke izrazili su suprotstavljene stavove u vezi sa reformom bankarskog sektora uoči samita EU u Briselu, na kojem će se razgovarati o spasavanju evra i podršci prezaduženim zemljama.
Neke države su već intervenisale da bi sačuvale ugrožene banke, a sada pokušavaju da spasu same sebe od bankrota. Nekoliko članica EU podržavaju ideju o formiranju bankarske unije, kako bi se dao podsticaj industriji.
Francuski predsjednik Fransoa Oland izjavio je uoči samita da takve reforme treba primijeniti “što je prije moguće”.
Njemačka, sa druge strane, želi da Brisel dobije veća ovlaštenja u kontrolisanju fiskalne politike članica koje dobijaju pomoć iz novog evropskog kriznog fonda.
Kancelar Angela Merkel je prije dolaska u Brisel izjavila u Bundestagu da najviši evropski finansijski zvaničnik treba da ima pravo ulaganja veta na prijedloge nacionalnih budžeta.
“Vjerujemo, i to kažem u ime čitave Vlade, da možemo otići korak dalje podizanjem na evropski nivo prava intervenisanja u nacionalnim budžetima”, rekla je Merkelova.
Oland je ranije izjavio da će pristati na ovaj prijedlog samo ako sporazum obuhvata novi mehanizam solidarnosti. Komentatori navode da je zvanični Berlin to već odbio.
Merkel je jasno stavila do znanja da neće žuriti sa stvaranjem bankarske unije na ovom samitu, prenio je AFP.
Na samitu u Briselu ne očekuju se velike odluke, ali će se, kažu komentatori, vidjeti koliko su daleko evropski lideri otišli na putu federalizacije.