BANJALUKA, Naredbom o nadležnosti carinskih ispostava za carinjenje određenih roba porijeklom iz azijskih i afričkih zemalja koju je donijela Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH favorizuju se pojedine carinske ispostave, dok se druge ukidaju, zbog čega je ona neprihvatljiva za poslovnu zajednicu Srpske koja zahtijeva njeno hitno ukidanje.
Privredna komora RS je juče direktoru UIO Miri Džakuli uputila zahtjev za stavljanje van snage ove naredbe, kojom se definiše da se roba široke potrošnje i tekstil prijavljuju za carinjenje na carinskim ispostavama u Gradišci, Tuzli, Grudama i Sarajevu.
– Time se ostale carinske ispostave, među kojima je Carinska ispostava Banjaluka, ukidaju. Ova mjera je neprihvatljiva i nije u skladu sa Zakonom o carinskoj politici BiH, jer se favorizuju samo pojedine carinske ispostave – navodi se u saopštenju.
U Privrednoj komori ističu da u vrijeme kada su strane direktne investicije u BiH svedene na minimum ovakvi potezi UIO dodatno destimulišu ulaganje u ovu zemlju, posebno u područja koja se naredbom isključuju.
– Time se daje jasna poruka inostranim partnerima da je prostor BiH sa stanovišta spoljnotrgovinskog poslovanja potpuno nesiguran i nepovoljan – navode u Komori.
Dodaju da se primjenom ove naredbe dodatno povećavaju troškovi poslovanja domaćih privrednika u smislu povećanja troškova prevoza i carinske dokumentacije, kao i povećanja vremena potrebnog za carinjenje robe.
– Na ovaj način oduzima se i pravo na rad velikom broju radnika u špedicijama i pratećim djelatnostima na područjima carinskih ispostava koje se ukidaju, posebno na području Carinske ispostave Banjaluka, koja obuhvata veći broj opština i u kojima je registrovano više od 50 odsto privrednih subjekata RS – navode u Komori.
Pojedini privrednici ističu da će ovo automatski poskupiti robe koje se uvoze i prodaju u RS.
– Imamo primjer preduzeća koje je vozom prevozilo kinesku keramiku i koju, zato što nema gdje u blizini da je carini, mora da pretovara i vozi u Gradišku. To ne samo da poskupljuje samu robu, već oduzima i značajno vrijeme, a sve to na kraju će platiti uvoznik i sami građani – ističu privrednici.
UIO
Načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO Ratko Kovačević rekao je da tvrdnje privrednika nisu tačne i da se naredba odnosi na carinjenje tekstila, kože, obuće, kozmetike, autodijelova i druge robe afro-azijskog porijekla.
– Sve ostale robe, kao i ove robe koje su pobrojane, ali koje nemaju afro-azijsko porijeklo, cariniće se u svim carinskim ispostavama kao do sada, tako da nije tačno da se one gase – kazao je Kovačević.
On je podsjetio da je naredba donesena zbog značajne količine krijumčarene robe na tržištu BiH i na osnovu analize koju je uradila UIO, a koja je pokazala ekstremno niske carinske vrijednosti uvozne robe na koje se plaćaju uvozne dažbine. Glas Srpske