BEOGRAD, Na jačanje dinara prema evru uticale su mjere koje je jednoglasno donio Izvršni odbor Narodne banke Srbije i ne postoje nikakva različita viđenja ili tumačenja između guvernera i njenog rukovodećeg i stručnog tima, kako to pokušavaju da sugerišu neki mediji, saopšteno je danas iz NBS.
Stabilizaciji deviznog kursa i jačanju dinara doprinijela je restriktivna monetarna politika, povećana ponuda deviza na tržištu usljed odobravanja devizno indeksiranih subvencionisanih kredita, mjere NBS koje se odnose na obaveznu rezervu, praćenje novčanih tokova i doziranje likvidnosti, pri čemu je NBS posljednji put intervenisala na deviznom tržištu početkom avgusta.
U saopštenju NBS se ističe da su pogrešne informacije nekih medija o povećanju obavezne rezerve.
“NBS nije povećala obaveznu rezervu, već je izmijenjena njena struktura u smjeru povećanja dinarskog dijela devizne obavezne rezerve, što je, između ostalog, povuklo određenu dinarsku likividnost koja je mogla biti usmjerena ka deviznom tržištu”, dodaje se u saopštenju.
Centralna banka je ocijenila da su apsurdne medijske insinuacije o “mogućim dojavama iz NBS učesnicima na tržištu o tome u kom smjeru će ići kurs i intervencije”.
Kako se podsjeća, temeljniju analizu novčanih tokova na deviznom tržištu najavila je upravo guverner Jorgovanka Tabaković.
“Cilj nije ‘istraga’ i javno prozivanje banaka, već da se na osnovu takvog sagledavanja pomogne Izvršnom odboru da donosi mjere monetarne politike i odluke o intervencijama na deviznom tržištu i njihovom obimu na način koji doprinosi stabilnosti deviznog kursa i racionalnom trošenju deviznih rezervi”, poručili su iz NBS.
Banke, dodaje se u saopštenju, jesu profitne organizacije koje će logično težiti tome da devize kupe jeftinije, a prodaju skuplje, ali je dužnost NBS da svojim mjerama i preciznim doziranjem dinarske i devizne likvidnosti onemogući dugoročnije stvaranje viška likvidnosti koja bi omogućila špekulativne igre na deviznom tržištu.
U saopštenju NBS se ističe da Narodna banka upravo to i čini, odlukom o referentnoj kamatnoj stopi, izmjenom strukture obavezne rezerve i drugim raspoloživim mjerama monetarnog regulisanja. Tanjug