BEOGRAD, Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer izjavio je danas da je fiskalna politika u Srbiji “dosta labava” i da je neophodno raditi na povećanju discipline u toj oblasti.
Predstavljajući Izvještaj Evropske komisije o napretku Srbije u pristupanju EU, Dežer je podsjetio da će javni dug do kraja godine porasti do 60 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a budžetski deficit došao je do sedam odsto, što su, prema njegovim riječima, alarmantne brojke.
Postoji velika potreba da se zavede fiskalna disciplina, i da se javni dug vrati u okvire do 45 odsto BDP-a, rekao je on na skupu u Privrednoj komori Srbije, ističući da su vladine mjere za povećanje priliva u budžet pozitivne, ali da nije mnogo urađeno na smanjenju javne potrošnje.
Dežer je ocijenio i da uvođenje 13. penzije nije mjera koja je na pravi način usmjerena na najugroženije i postavio pitanje da li će i umjereni rast plata u javnom sektoru i penzija biti dovoljan da se stabilizuje situacija u budžetu.
Prema njegovim riječima, “srpska privreda je u procesu kontrakcije” i očekuje se da će u ovoj godini pad biti 1,5 odsto BDP-a, a i drugi makroekonomski parametri su nepovoljni – spoljnotrgovinski deficit se povećava, situcija je dosta teška u pogledu stranih direktnih investicija, a stopa nezaposlenosti porasla je na skoro 26 odsto.
Dežer je naglasio da ne može biti bezbjednog poslovnog okruženja ako u državi ne funkcioniše vladavina prava, što podrazumjeva i da državna uprava obavlja svoj posao kako treba i da se pridržava određenih standarda.
Srbija je danas u velikoj mjeri integrisana u evropsku oblast jer se više od 60 odsto trgovinske razmjene obavlja sa zemljama EU, a ako se uračunaju zemlje EFTA i CEFTA sporazuma to je 85 odsto razmjene, naveo je on. Tanjug