MRAKOVICA, Vladi Republike Srpske je svaka zdrava investicija prioritet i s toga će se postarati da izađe u susret svakom takvom investitoru, bilo da se radi o velikim ili malim projektima, izjavila je ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović.
U svom obraćanju na parlamentarnom forumu, koji se održava danas na Mrakovici u organizaciji Narodne skupštine Republike Srpske, Fondacije “Konrad Adenauer” i parlamentarnog foruma za srednju i istočnu Evropu “Šta politika može učiniti za razvoj privrede i privredne saradnje”, Cvijanovića je istakla da se posljednjih godina mnogo uradilo na planu unapređenja saobraćajne i druge infrastrukture kao jedne od osnovnih pretpostavki za funkcionisanje privrednog i svakog drugog života.
Naglasivši da u Republici Srpskoj postoje prirodna bogatstva, odnosno resursi koji nisu dovoljno iskorišteni, Cvijanovićeva je navela podatak da je tek 30 odsto hidropotencijala Republike Srpske iskorišteno.
“Pored ovog podatka, koji jeste najatraktivniji investitorima, treba navesti i neiskorištena rudna bogatstva /mrki ugalj, lignit i treset/, nezagađeno zemljište, koje omogućava proizvodnju kvalitetnog voća, povrća i kapaciteta za njihovu preradu, ali i prostore koji imaju neograničene mogućnosti za izgradnju objekata neophodnih za razvoj turizma, kao što je olimpijska planina Jahorina, region Trebinja, smještajni kapaciteti u nacionalnom parku Sutjeska…”, precizirala je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, energetika, poljoprivreda i turizam su oblasti koje nude ogromne mogućnosti za ulaganja, a jedna od pogodnosti je i geostrateška lokacija Republike Srpske.
“Pored pogodnosti koje potencijalnim investitorima nudi geografska blizina evropskog tržišta, te očekivana standardizacija cjelokupnog ambijenta u skladu sa propisima i standardima koji se primjenjuju u EU, treba reći da investitori koji ulažu u Republiku Srpsku imaju pristup tržištu od 30 miliona stanovnika zemalja CEFTA na principima slobodne trgovine, te još 60-tak miliona stanovnika prema Sporazumu o slobodnoj trgovini BiH sa Turskom”, naglasila je Cvijanovićeva.
Kada se govori o troškovima poslovanja, Cvijanovićeva je navela da Republika Srpska trenutno ima najpovoljnije cijene električne energije u odnosu na cijeli region i EU, stimulativnu poresku politiku /porez na dohodak i dobit su 10 odsto, a PDV 17 odsto/, a ove godine Vlade Srpske donijela je i poseban programski paket za stimulaciju investicija i zapošljavanja.
Ona je u svom obraćanju učesnicima skupa ukazala i na donošenje Uredbe o uslovima i načinu realizacije programa podrške investicijama i zapošljavanju, kojom se na više načina stimulišu investicije u proizvodnom sektoru.
“Na primjer za investicione projekte čija je vrijednost ulaganja preko 25 miliona KM, kojima se obezbjeđuje zapošljavanje najmanje 100 novih radnika, bez obzira na stepen razvijenosti lokalne samouprave u kojoj se vrši investiranje, sredstva se obezbjeđuju u iznosu od 15 odsto od ukupne vrijednosti investicije”, istakla je ona i dodala da se na osnovu ove uredbe stimulišu i manje investicije /najmanje dva miliona KM i 20 radnika/.
Cvijanovićeva je podsjetila da su uvedene i određene povlastice kroz novi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, kojim se umanjuje poreska osnovica za vrijednost ulaganja u opremu za vršenje vlastite proizvodne djelatnosti, kao i u slučaju zapošljavanja najmanje 30 radnika u toku godine.
Republika Srpska je, kaže ona, prva u regionu sprovela proces pojednostavljenja propisa i ukidanja nepotrebnih administrativnih opterećenja, poznat pod nazivom “giljotina propisa”, a trajno opredjeljenje Vlade je da to bude kontinuiran posao.
“Iz tog razloga je nedavno započet reformski proces pojednostavljivanja registracije poslovanja, u cilju smanjenja broja dana, procedura i troškova registracije, sa ambicioznim ciljem da vrijeme za poslovnu registraciju bude maksimalno tri dana, a troškovi višestruko smanjeni u odnosu na sadašnje”, precizirala je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila da je Republika Srpska i dio regionalnog projekta certifikacije opština sa pozitivnim poslovnim okruženjem, koji omogućava lokalnim zajednicama da naprave podsticajno poslovno okruženje. Srna