BANJALUKA, Prodala sam svoj zlatni lančić i burmu, i za njih dobila 187 maraka.
Nije puno, ali biće dovoljno do kraja mjeseca, bar se nadam, taman da kupim nešto namirnica i platim ratu kredita.
Rekla je ovo jedna Banjalučanka koja je željela da ostane anonimna, a koju smo zatekli kako u zlatari prodaje posljednji komad nakita koji joj je, kako kaže, ostao u kući.
– Sav zlatni nakit što sam imala već sam rasprodala. Šta ću, morala sam. Srećom sad je otkupna cijena bolja nego ranijih godina, pa se može i više dobiti za gram – rekla je izlazeći iz zlatare i savijajući dobijeni novac u tašnu.
Da je ova Banjalučanka samo jedna u nizu koja prodaje nakit, svjedoče zlatari, koji ističu da im mnogi u posljednje vrijeme donose lančiće, privjeske, zlatne zube, kako bi ih unovčili. Zlatari kažu da neki ushićeno donesu razne predmete za koje misle da su od zlata, ali se razočaraju kada se utvrdi da se radi o običnoj bižuteriji.
– Nikad bolje nije išao otkup zlata kao u posljednjih nekoliko mjeseci. Ljudi donose sve i svašta, te prodaju bez obzira na procijenjenu vrijednost – naglašavaju zlatari.
Dodaju da je uzrok tome uglavnom besparica, jer kako kažu, oni koji ga prodaju najčešće kažu da je to zbog toga što im je novac prijeko potreban.
U banjalučkim zlatarama cijena zlata koje se otkupljuje zavisi od karata.
– Za gram zlata od osam karata možete dobiti 17 maraka, dok gram od 24 karata košta 52 marke. Najčešće dobijamo 14-karatno zlato koje košta 35 maraka, dok je u nekim radnjama i 41 marku – ističu trgovci.
I u Prijedoru zlatari imaju pune ruke posla kada je riječ o otkupu zlata, koje otkupljuju po cijeni od 25 do 35 maraka po gramu.
– Većina klijenata opterećena je nekim problemom i nerado dolaze da prodaju nešto od nakita za koje ih vežu uspomene. Međutim, u nedostatku novca prisiljeni su na to, a najteže nam je kad čujemo da ga prodaju kako bi mogli kupiti lijekove. Nažalost, takvih danas nije mali broj – priča vlasnica jedne prijedorske zlatare.
Kaže da stanovnici prodaju sve vrste zlatnog nakita, čak i ono koje su dobili na poklon prije nekoliko decenija.
Prijedorskim zlatarima smeta što se toleriše nelegalna prodaja nakita.
– Sada više nema plakata i oglasa o otkupu zlata kao ranije, ali je javna tajna da se dešava – ističu zlatari.
Slična situacija je i u Gradišci, gdje je otkup zlata, kako kažu trgovci, porastao još prošle godine, ali ove godine je “procvjetao”.
– Cijena zlata je drastično skočila, a kriza je primorala građane da prodaju sve što imaju. Cijena iznosi od 18 do 38 KM po gramu, zavisno o kvalitetu i broju karata – kažu u jednoj zlatari u Gradišci.
Otkupna cijena zlata po gramu u dobojskim zlatarama je 30 KM, a trgovci ističu da se posljednjih mjeseci zlato više otkupljuje, nego prodaje.
– Dolaze nam i mlađi i stariji da prodaju zlato. Skoro je bila jedna baka, koja je rekla da je bolje da zlatni nakit proda da sebi nešto kupi da jede, nego da joj stoji u kutiji – kazala je trgovkinja u dobojskoj zlatari.
Kupovina
I dok otkup zlata cvjeta, sve manje je onih koji se odlučuju za kupovinu zlata. U srbačkim zlatarama kažu da se prodaja i više nego prepolovila.
– Prometa gotovo da i nema. Samo rijetki navrate i kupe neko sitno prstenje ili minđuše, a uglavnom samo razgledaju – kažu prodavci. Ista situacija je i u ostalim dijelovima Srpske, gdje se u zlatare uglavnom ulazi da bi se pitalo kolika je otkupna cijena zlata. Glas Srpske