BEOGRAD, Viceguverner Narodne banke Srbije (NBS) Veselin Pješčić izjavio je danas da će pad privrede ove godine iznositi minus 1,5 odsto, a inflacija će dostići 12 odsto, najviše zbog povećanja cijena hrane izazvanog dugotrajnom sušom.
Inflacija je već sada oko 10 odsto, a od aprila do avgusta inflacija je porasla 5,2 odsto, najviše zbog cijena hrane koja je učestvovala u rastu tih cijena sa 70 odsto, rekao je Pješčić na konferenciji za novinare.
Rast inflacije do kraja godine biće na gornjoj granici očekivanja iz avgusta, odnosno oko 12 odsto i trend rasta će se nastaviti narednih mjeseci 2013. godine, a do kraja sljedeće godine vratiće se u granice cilja od 4,5 plus – minus 1,5 odsto, precizirao je viceguverner NBS.
Odluka Izvršnog odbora NBS da poveća referentnu kamatnu stopu za 0,25 odsto na 10,75 odsto, donijeta je najviše da se amortizuje uticaj inflatornih pritisaka, koji su povećani zbog rasta cijena hrane, kazao je Pješčić.
Očekivanja NBS su da će se depresijacija nacionalne valute odraziti znatno manje na inflaciju od očekivanja, dodao je viceguverner.
Industrijska proizvodnja je u avgustu povećana za 1,6 odsto, a prerađivačka industrija za 2,2 odsto, a očekivanja su da će proizvodnja Fijata pojačati rast proizvodnje i rast BDP-a u 2013. godini za jedan odsto, kazao je on.
Pješčić je rekao da će pad BDP-a do kraja godine biti – 1,5 odsto, a u 2013. se očekuje rast od tri odsto, po osnovu rasta investicija, rekao je viceguverner NBS i dodao da će deficit tekućeg bilansa do kraja godine biti 10,3 odsto, a u 2013. iznosiće 7,2 odsto.
Poslije višemjesečnog usporavanja kreditne aktivnosti, u septembru je ona pojačana, ali je nivo problematičnih kredita 21,7 odsto, naveo je Pješčić.
Devizne rezerve 5. oktobra iznosile su oko 10,4 milijarde evra i povećane su za oko 500 miliona evra u odnosu na kraj septembra, najviše kao posljedica prodaje drzavnih evroobveznica od oko milijardu dolara na inostranom tržištu, naveo je viceguverner NBS. On je dodao da su neto devizne rezerve NBS 5,3 milijarde evra.
Od početka godine dinar je depresirao 8,8 odsto prema evru, a u toku godine NBS je intervenisala sa deviznim rezervama od oko 1,3 milijardi evra za odbranu stabilnosti dinara, podsjetio je on i dodao da NBS u septembru nije intervenisala na međubankarskom deviznom tržištu.
Posljedice stabilnosti kursa dinara proteklih nekoliko mjeseci posljedica je restriktivnih mjera NBS i odnosila se na strukturu izdvajanja obavezne rezerve, tako da bankama je oslobođeno 500 miliona evra za kreditne aktivnosti i u avgustu je donijeta posljednja takva mjera, objasnio je Pješčić.
Na stabilizaciju kursa uticao je i program subvencionisanih kredita privredi i najava fiskalne konsolidacije, objasnio je Pješčić. Tanjug