BANJALUKA, Predstavnici pivarske industrije u BiH izrazili su juče očekivanje da će Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH uskoro inicirati usvajanje mjera za zaštitu domaćih pivara od prekomjernog uvoza.
Edin Ibrahimpašić, predsjednik Odbora pivarske industrije BiH i direktor “Bihaćke pivovare”, pozdravio je aktivnosti resornog ministarstva na pripremi prijedloga podrške domaćih pivara, ali nije želio detaljnije govoriti o mogućim rješenjima koja su dogovarali s ministrom Mirkom Šarovićem.
“Razgovarali smo o setu mjera koje stoje na raspolaganju Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, ali bi bilo preuranjeno da iznosim moguća rješenja o stavljanju proizvođača piva u BiH u jednak ravan sa svim ostalim proizvođačima u Evropi. Mi ne tražimo neku specijalnu zaštitu, već samo zaštitu od negativnih radnji koje su već duže vrijeme evidentne na bh. tržištu”, kazao je Ibrahimpašić.
On je u svjetlu toga naveo nalaz Konkurencijskog savjeta BiH koji je nedavno kaznio “Apatinsku pivaru” sa 265.000 KM zbog sklapanja zabranjenog sporazuma sa distributerom o ograničenju cijena piva, što domaće pivare doživljaju potvrdom dugogodišnjih navoda da su izloženi borbi protiv nelojalne uvozne konkurencije.
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH potvrdilo je da, u saradnji sa Spoljnotrgovinskom komorom (STK), radi na finalizaciji prijedloga za podršku bh. pivarskoj industriji. Ministar Mirko Šarović kazao je da će taj prijedlog vrlo brzo biti upućen nadležnim institucijama u proceduru, ocjenjujući da su zahtjevi domaći pivara opravdani i razumljivi.
Domaće pivare proteklih godina su snažno pogođene naletom uvoznih brendova iz zemalja okruženja, koji je doveo do omjera potrošnje od 70 naprema 30 odsto u korist moćnih ino-korporacija. Na to se od 2008. nadovezala i ekonomska kriza, koja je dodatno oborila kupovnu moć građana i uposlenost kapaciteta bh. pivara spustila ispod 30 odsto.
Igor Gavran, projekt-menadžer u STK BiH, kazao je za Fenu da domaće pivare zaslužuju punu podršku nadležnih vlasti, a posebno zbog ranijeg neopravdanog odbacivanja zahtjeva za primjenu mjera zaštite od prekomjernog uvoza.
“Najava podrške od nadležnog ministra zaslužuje najiskrenije pohvale i ohrabrujući je zaokret u odnosu na Šarovićevog prethodnika i raniji odnos prema ovoj industriji”, kazao je Gavran.
Domaći pivari su godinama bezuspješno tražili od državnih institucija da primijene mehanizme zaštite od prekomjernog uvoza utvrđene sklopljenim sporazumom o regionalanoj zoni slobodne trgovine CEFTA. S obzirom na to da je ta inicijativa odbačena kao neosnovana, predlagana je zaštita kroz promjenu akcizne politike u skladu s iskustvima u EU. Naime, praksa EU prepoznaje značaj i posebno tretira “male nezavisne proizvođače piva”, dajući članicama mogućnost da tim pivarama uvedu snižene akcize. Države sa najdužnom pivarskom tradicijom – Njemačka i Češka, tako imaju čak po pet sniženih stopa u zavisnosti od obima proizvodnje malih pivara. Nezavisne novine