BANJALUKA, U brojnim domaćinstvima ove godine na trpezi će izostati domaći pekmez, ajvar i kisele salate, jer stanovnici nemaju novca kako bi kupili voće i povrće neophodno za spremanje zimnice.
Stana Radovanović koja na tržnici prodaje više od 17 godina kaže kako ne pamti kada je bila gora kupovna moć građana.
– Ne pamtim da su Banjalučani u vrijeme spremanja zimnice tako malo kupovali kao ove godine. Suša i besparica su učinili svoje, pa kupuju samo onoliko koliko im je potrebno za jedan ručak – priča Stana prisjećajući se kako je nekada u ovo doba godine za dan prodavala vreće kupusa i ostalog povrća.
Dodaje da joj se mnogo domaćica požalilo kako ove godine neće biti u mogućnosti da spreme zimnicu.
– Kažu da cijene i nisu toliko visoke, da je čak i ponuda dobra s obzirom na sušnu godinu, ali da jednostavno nemaju novca – rekla je Stana i dodaje da ima i onih koji dođu kako bi kupili samo glavicu luka.
Sa njom se složila Slavica Obradović, koja kaže da građani uglavnom nisu u mogućnosti da kupe voće i povrće kako bi ove godine spremili zimnicu.
– Oni koji kupuju na veliko su moje stalne mušterije. Ukoliko se desi da žele nešto da kupe, a nemaju novca dogovorimo se da plate naknadno – kazala je Slavica.
Ona je dodala da je bez obzira na sušnu godinu ponuda na tržnici ipak dobra, pa se može naći sve što je potrebno za pripremanje ajvara, yemova i salata.
– Suprug i ja smo dosta novca uložili u navodnjavanje, tako da smo zadovoljni, jer imamo mnogo toga za ponudu. Jedini problem je što ljudi nemaju novca – rekla je Slavica.
Jela Popović, kaže da će ove jeseni spremiti zimnicu, ali u mnogo manjim količinama nego prethodnih godina.
– Napraviću svega po malo, jer nisam u mogućnosti da spremam veće količine zimnice kao nekada, iako cijene voća i povrća nisu toliko veće u odnosu na prošlu godinu – rekla je Popovićeva i dodala da je zadovoljna ponudom na tržnici.
Cijene nisu visoke
Prodavac Marinko Aleksić kaže da je situacija ista kao i prošle godine, jer se stanovnici neprestano žale zbog nedostatka novca.
– Cijene nisu visoke, roba je dobra iako je bila sušna godina, ali je problem teška finansijska situacija u kojoj se svi nalazimo. Pamtim da su nekad kupovali po 20-30 kilograma karfiola, a evo vidite danas dolaze po jednu glavicu – ispričao je Aleksić. Glas Srpske