ZAGREB, MMF predlaže Hrvatima da produže radni vijek i da kasnije idu u penziju – muškarci bi trebalo da rade do 67. godine, a žene do 65. godine starosti.
Izaslanici MMF-a bili su na redovnim godišnjim konsultacijama u Zagrebu, a hrvatskim vlastima, nakon uvida u ekonomsko stanje, preporučili su više fleksibilnosti na tržištu rada.
MMF preporučuje i povećanje nulte stope PDV-a na određene proizvode u maloprodaji – što je i zahtjev EU – na deset odsto, umjesto na najmanje dopuštenih pet odsto.
Preporučeno je i uvođenje savremenog poreza na imovinu, te prenos dodatnih odgovornosti za rashode na jedinice lokalne uprave i samouprave.
Potrebna je i racionalizacija prekomjerne zaposlenosti i racionalizacija plata u javnom sektoru, preporučuje MMF, dodajući da je neophodno i revidiranje neodrživih penzionih i zdravstvenih sistema.
Prema MMF-u, ekonomski izgledi za Hrvatsku su slabi, a rizici veliki.
Ekonomija u Hrvatskoj još se bori da ponovno započne rast nakon duboke recesije u 2009. godini. Ekonomski izgledi otežani su stalnom slabošću domaće potražnje, nepovoljnim spoljnim okruženjem i duboko ukorijenjenim problemima sa konkurentnošću.
Osim toga, veliki spoljni i devizni dug ukazuje na veliku osjetljivost na inostrane šokove. Mjerama hrvatskih vlasti, koje su usmjerene na fiskalnu konsolidaciju, u 2012. vjerovatno će biti ostvaren ciljani manjak – navodi MMF.
Uz nepovoljne spoljne uslove i potisnutu domaću potražnju u uslovima visoke nezaposlenosti, niski nivo povjerenja te slab rast kredita, predviđa se da će se BDP dodatno smanjiti za 1,5 odsto u 2012. godini, dok će njegov skroman rast od 0,75 odsto predviđen za 2013. biti podstaknut očekivanim velikim javnim ulaganjima i malim poboljšanjem spoljne potražnje – stoji u izvještaju MMF-a.
I ovaj izvještaj MMF-a ponovio je neke stare zaključke – da su potrebne reforme da bi u srednjoročnom periodu bio postignut snažan rast BDP-a uz dodatak da je plan za reforme trebalo da bude davno donesen. Srna