SARAJEVO, Predstavnici vlasti BiH, EU i Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/ dodijelili su danas priznanja najboljim projektima energetske efikasnosti u BiH koji su implementirani u okviru Programa finansiranja projekata održive energije za zapadni Balkan.
Koordinator programa u BiH Lena Bratić istakla je da je u periodu manjem od tri godine u BiH implementirano više od 45 projekata u industriji o temi energetske efikasnosti obnovljivih izvora energije, što je impozantan broj, s obzirom da je problematika nova na ovim prostorima.
Na ceremoniji dodjele priznanja istaknuto je da bi se korištenjem energetski efikasnih metoda prilikom građenja novih objekata smanjila potrošnja energije i ostvarile uštede, ali da ipak veliki dio tog potencijala u BiH ostaje neiskorišten.
Upozoreno je da se samo na području Kantona Sarajevo troši više od četiri milijarde kilovat-časova električne energije, a uz racionalne mjere troškovi bi mogli biti manji.
Na stambene i poslovne objekte u svijetu odlazi više od 40 odsto prosječne svjetske potrošnje energije, uz veliki procenat zagađenja životne sredine.
Istaknuto je da energetska efikasnost predstavlja uštedu novca i za pojedince i za kompanije, ali i da značajno pomaže u zaštiti okoline.
Od 2006. godine EU je sa gotovo pet miliona evra pomogla u energetskim projektima u BiH. Srna