VAŠINGTON, Međunarodna privreda bi morala da kreira 600 miliona novih radnih mjesta za period od 2005. do 2020. da bi prihvatila mlade ljude koji se priključuju svjetskoj radnoj snazi, kao i da bi podstakla razvoj, popravila položaj žena i spriječila nemire, saopštila je Svjetska banka (SB) u najnovijem izvještaju.
U izvještaju o svjetskom razvoju, Banka navodi da bi otvaranje radnih mjesta trebalo da bude prioritet svih vlada, budući da je prije manje od dvije godine nedostatak mogućnosti za zapošljavanje bio jedan od uzroka nereda koji su kulminirali svrgavanjem s vlasti lidera Egipta i Tunisa, prenijela je agencija ekonomskih informacija Blumberg.
Efekti takvih događaja sežu iza ekonomske sfere, čime kreiranje poslova postaje kamen temeljac razvoja jednog društva, navedeno je u izvještaju SB.
“Demografske promjene, napredak tehnologije i dugotrajni efekti međunarodne finansijske krize preoblikovali su oblast zapošljavanja u zemljama širom svijeta”, rekao je predsjednik SB Džim Jong Kim.
“Zemlje koje se uspješno prilagode tim promjenama i izbore sa izazovima na polju zapošljavanja mogu da ostvare dramatičan rast životnog standarda i produktivnosti, kao i veću socijalnu koheziju”, zaključio je Kim.
Pošto su prošle kroz najgoru ekonomsku krizu od Drugog svjetskog rata, mnoge države tek treba da ostvare pretkrizne nivoe zaposlenosti u vrijeme kada globalna ekonomija usporava. Vlade treba da prepoznaju koji bi poslovi najviše odgovarali njihovim potrebama i da privatnom sektoru pruže motivaciju za investiranje, navela je SB.
Na vladama je, takođe, da obezbjede makroekonomsku stabilnost i povoljne uslove poslovanja, dodaje Banka. SB vladama preporučuje da pronađu ravnotežu u oblikovanju politike rada, da bi se izbjeglo otežavanje otvaranja novih radnih mjesta i da najugroženiji ne bi ostali bez zaštite. Tanjug