BEOGRAD, Ministar za regionalni razvoj i lokalnu samoupravu Srbije Verica Kalanović i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović najavile su danas u Beogradu da će na narednoj sjednici dvije vlade predložiti potpisivanje Zaključka o usvajanju projekta “Podrinje”.
U saopštenju iz Ministarstva za regionalni razvoj i lokalnu samoupravu Srbije navodi se da su se Kalanovićeva i Cvijanovićeva složile da je u cilju produbljivanja odnosa između Srpske i Srbije veoma važno oživjeti saradnju između opština u Podrinju.
Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović naglasila je da se ne radi o projektu koji je na svom početku, navodi se u saopštenju.
Ona je naglasila da je Predstavništvo Republike Srpske u Beogradu već kontaktiralo opštine na koje se projekat prvenstveno odnosi i poslalo im upitnik kroz koji su oni istakli šta im je u interesu.
“Ne radimo napamet, već na osnovu iskazanih interesa opštine. Klasifikovali smo sve projekte i shvatili da je ekonomska saradnja i privreda osnov svega, ali da ima još mnogo prostora, na primjer, u zdravstvu i turizmu ili korišćenju rijeke Drine u rješavanju problema suše i poplava”, izjavila je Cvijanovićeva.
Kalanovićeva je navele da je cilj projekta jača privredna saradnja u opštinama u slivu rijeke Drine. Prema njenim riječima, saradnja Srbije i Republike Srpske nema granica, a projekat “Podrinje” najbolji je pokazatelj toga, jer će, zahvaljujući njemu, mnogo toga biti urađeno za građane.
“Kroz jačanje međuopštinske saradnje u oblasti rijeke Drine, ljudi će imati priliku za unapređenje standarda, veću zaposlenost, podizanje konkurentnosti privrede i zajednički izlazak na treća tržišta”, rekla je Kalanovićeva.
Ona je istakla da je na današnjem sastanku iznijeto bar dvadesetak prjekata čiji je cilj privredna saradnja, iskorišćavanje saobraćajnih potencijala reke Drine, zajednička turistička i kulturna ponuda, kao i zajednički nastup na trećim tržištima.
Kalanovićeva je dodala i da je Predstavništvo Republike Srpske u Beogradu, koje je i idejni tvorac projekta “Podrinje”, već pripremilo set prijedloga u poljoprivrednoj poizvodnji, trgovini, o malograničnim prelazima, širenju tržišta, otvaranju zajedničkih mogućnosti u oblasti ribarstva i ekolokogije.
Projekat “Podrinje” biće realizovan na tri nivoa – nacionalnom, regionalnom i lokalnom, a u njega je uključeno 25 opština i 1 300 000 ljudi.
Jedan od prvih projekata biće pretvaranje rijeke Drine u saobraćajni koridor koji će modernom infrastrukturom povezati stanovništvo sa obje strane rijeke.
Ovim Projektom biće obuhvaćeno ukupno 25 opština – 12 iz Republike Srpske /Bijeljina, Lopare, Ugljevik, Zvornik, Bratunac, Vlasenica, Han Pijesak, Milići, Srebrenica, Višegrad, Rogatica, Rudo/ i 13 iz Srbije /Šid, Sremska Mitrovica, Bogatić, Loznica, Šabac, Mali Zvornik, Ljubovija, Valjevo, Bajina Bašta, Užice, Čajetina, Priboj, Kosjerić/.
Procjenjuje se da u ovih 25 opština živi 1 300 000 ljudi. U projekat su uključene i dvije privredne komore iz Republike Srpske /Bijeljina i Istočno Sarajevo/ i tri regionalne iz Srbije /Sremska, Valjevo i Užice/. Srna