SARAJEVO, Američki ambasador u BiH Patrik Mun pozvao je kreatore poljoprivredne politike u BiH da poboljšaju koordinaciju i saradnju između BiH i entiteta i uspostave potrebne kontrole koje će omogućiti izvoz poljoprivrednih proizvoda u Hrvatsku i zemlje EU.
Mun je istakao i potrebu ubrzavanja procesa zakonodavnog usklađivanja.
On kaže da je program “Kokren feloušip” /Cochran Fellowship/ američkog Ministarstva poljoprivrede bio dragocjen mehanizam za učenje o najnovijim poljoprivrednim politikama i tehnikama, kao i za kovanje dugoročnog prijateljstva i veza između SAD i BiH.
SAD su proteklih nekoliko godina investirale više od 20 miliona dolara u program poljoprivredne pomoći BiH.
Iz BiH do danas je otputovalo više od 80 lica u SAD na na intenzivnu kraću obuku o politici poljoprivredne trgovine, bezbjednosti hrane, liječenju bolesti životinja, poljoprivrednoj ekonomici i ostalim temama vezanim uz poljoprivredu, saopšteno je iz američke Ambasade.
Nedavno je četvoro učesnika iz BiH završilo program tokom kojeg su proučavali organizaciju i ulogu poljoprivrednih udruženja i zadruga poljoprivrednika.
Američki ambasador juče je bio domaćin prijema, koji je održan u čast učesnika ovog programa, a na kojem je predstavio i novog atašea za poljoprivredu Kristin Slup, čija je kancelarija u Rimu.
“Kokren feloušip” je počeo prije gotovo tri decenije da bi se pomoglo zemljama da poboljšaju poljoprivredne sisteme i prošire trgovinske veze sa SAD.
Program omogućava obuku u SAD za stručnjake višeg i srednjeg nivoa i administrativno osoblje iz javnog i privatnog sektora koji se bave poljoprivrednom trgovinom, razvojem agro-biznisa, menadžmentom, politikama i marketingom.
Zahvaljujući ovom programu obučeno je više od 14.300 polaznika iz cijelog svijeta. Srna