TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle, nakon dva dana pada, no i dalje se trguje nesigurno jer protesti protiv mjera štednje u Španiji i Grčkoj pokazuju da dužnički problemi neće biti tako skoro riješeni.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei u 7:30 bio u minusu 0,1 odsto, dok su cijene akcija u Australiji, Singapuru, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 0,5 odsto. Berzovni indeks u Šangaju skočio je pak više od dva odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija bez japanskih bio na dobitku 0,5 odsto.
Nakon što su juče cijene akcija na berzi u Šangaju pale na najniže nivoe od februara 2009. godine, jutros su snažno porasle jer su ulagači procijenili da je pad bio pretjeran.
“U Šangaju su cijene pale na donju granicu, što je ulagače navelo na kupovinu akcija jer procjenjuju da je povoljna prilika za kupovinu”, kaže strateg u Daiwa Securitiesu Hirokazu Yuihama.
Osim tehničke korekcije, pozitivno na kinesko tržište kapitala utiče i nada da bi tamošnja centralna banka uskoro mogla ponovno olabaviti monetarnu politiku, prenose agencije.
U junu i julu smanjila je ključne kamatne stope i stopu izdvajanja obavezne rezerve banaka, no to zasad nije ubrzalo rast ekonomije.
I dok su u Šangaju cijene snažno porasle, na ostalim se azijskim berzama trguje oprezno jer je, nakon masovnih protesta protiv mjera štednje u Španiji i Grčkoj, u fokus ulagača ponovno ušla dužnička kriza u evrozoni.
“Uprkos jutrošnjem rastu cijena, nema puno prostora za njihov dalji uspon zbog nesigurnosti u vezi Španije”, kaže Yuihama.
Zbog nesigurnosti u vezi Španije i Grčke, na valutnim je tržištima juče kurs evra zaronio na 1,2835 dolara, najniži nivo u dvije sedmice.
No, jutros se blago oporavio, dostigavši 1,2880 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra ojačala je s jučerašnjih 100,05 na 100,15 jena.
Kurs dolara prema japanskoj valuti stabilno se, pak, kreće oko 77,70 jena.
Nakon što je juče pala za 1,3 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku porasla za 10-ak centi, na 90,05 dolara po barelu.