BANJALUKA, Presuda po tužbi banjalučke firme “Euromotor” koju je podnijela protiv bivšeg FAM “Jelšingrad” u stečaju biće donesena 2. novembra kada će sud odlučiti da li će “Euromotoru” biti priznato pravo hipotekarnog povjerioca, čime bi njegova potraživanja bila namirena u cijelosti ili će mu se samo priznati pravo opšteg isplatnog reda čime bi dobio dio potraživanja.
“Euromotor” potražuje od “Jelšingrada” 2,429 miliona KM po osnovu hipoteke koju je otkupio od bivše Banjalučke banke.
Na završnom ročištu koje je juče održano u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci zastupnik “Euromotora” Zoran Bubić tražio je da se ovoj firmi prizna hipotekarno pravo, koje je prethodno stečajni upravnik bivšeg “Jelšingrada” Aleksa Nježić odbio. S druge strane, zastupnik “Jelšingrada” Ljiljana Stajić rekla je da “Euromotor” po zakonu ne može biti namiren po osnovu hipotekarnog prava, jer u vrijeme otvaranja stečaja nije bio upisan u zemljišne knjige, već Banjalučka banka, koja je imala hipoteku na zgradu “Jelšingrada”.
Nježić je rekao da očekuje da će tužba “Euromotora” biti odbačena i presuda donesena u korist “Jelšingrada”.
– “Euromotor” se u okviru ovog stečajnog postupka prijavio i kao razlučni povjerilac i kao povjerilac opšteg isplatnog reda. Ja sam u skladu sa Zakonom o stečajnom postupku RS njihova potraživanja u potpunosti priznao u opštem isplatnom redu, jer u raspoloživoj dokumentaciji prilikom otvaranja stečaja oni nisu bili razlučni povjerilac – istakao je Nježić.
Direktor “Euromotora” Gostimir Ivanković istakao je da je ovo preduzeće podnijelo tužbu zato što stečajni upravnik nije prihvatio prijavu potraživanja “Euromotora” u skladu sa zakonom.
– Stečajni upravnik nije osporio potraživanja “Euromotora” po osnovu kredita u iznosu od 2,429 miliona, ali je iz njemu znanih razloga to svrstao u opšti isplatni red – kazao je Ivanković.
Bivši radnik “Jelšingrada” Željko Vujatović kaže da je vještak juče potvrdio ono što su radnici sve vrijeme govorili, a to je da je hipoteka bila samo na zgradi u kojoj se “Euromotor” nalazi i da ona nije bila predmet stečaja.
– Oni su zaista kupili jednu halu “Jelšingrada”, ali sada traže da im se prizna pravo kao hipotekarnom povjeriocu na upravnu zgradu “Jelšingrada” na koju nigdje u dokumentima ne postoji hipoteka – kazao je Vujatović i podsjetio da je sa deponovanog računa u sudu već skinuto oko 1,890 miliona KM u korist “Euromotora” iako postupak još nije završen.
Policija RS je prošle sedmice protiv Gostimira Ivankovića, sudije Osnovnog suda Banjaluka Nebojše Pejovića, zemljišno knjižnog referenta u ovom sudu Vojina Šukala i advokata Zorana Bubića podnijela prijavu Okružnom tužilaštvu u Banjaluci, u kojoj se navodi da su zloupotrebom službenog položaja i ovlašćenja omogućili firmi “Euromotor” da nezakonito skine 1,86 miliona miliona sa računa nekadašnjeg banjalučkog privrednog giganta FAM “Jelšingrad” u stečaju.
Blokada imovine
Jedinica za finansijske istrage Ministarstva unutrašnjih poslova RS zbog nezakonitosti u “slučaju Jelšingrad” blokirala je prošle sedmice imovinu direktora firme “Euromotor” Gostimira Ivankovića vrijednu oko 900.000 maraka. Glas Srpske