VAŠINGTON, Ubiranje poreza na pravičan način jedno je od pitanja koje je propovjedala širom svijeta državna sekretarka SAD Hilari Klinton, što je i sama navela u svom govoru u okviru skupa „Klinton globalna inicijativa“, sastanka globalnih lidera sa ciljem osmišljavanja i primjene inovativnih rješenja za većinu gorućih svjetskih problema.
Iako se Klintonova ne bavi domaćom političkom scenom, njene riječi jasno su se odnosile i na debatu poreske politike koja se odvija u trci za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, prenosi Business Insider.
„Činjenica je da elita u svakoj zemlji zarađuje novac. Postoje bogati ljudi širom svijeta, a ipak oni ne doprinose rastu i razvoju svojih zemalja“, rekla je Hilari Klinton. Umjesto ulaganja u domaću privredu, što se uobičajeno smatra doprinosom rastu, Klintonova pod ovim pojmom podrazumijeva i izgradnju škola i bolnica.
Prema riječima državne sekretarke SAD da se zaključiti da se ciljevi američke spoljne politike odnose i na povećanje poreza za bogate širom svijeta, piše Business Insider, a ovo pitanje se posljednjih mjeseci sve češće čuje u Evropi, ali i u Srbiji.
Belgijski ministar finansija Stiven Vanaker odbacio je ideju o uvođenju poreza na bogatstvo, uprkos snažnim kritikama u zemlji u kojoj su radnici najteže opterećeni sadašnjim poreskim sistemom.
“Porez na bogatstvo su vrata koja moramo da ostavimo zatvorenim tokom sastavljanja zakona”, izjavio je Vanaker 30 mjeseci prije nego što vladajuća koalicija od šest stranaka, koju predvodi socijalistički premijer Elio Di Rupo, ponovo izađe na izbore.
Procijenjuje se da sadašnje fiskalne prihode Belgije sa 75 odsto popunjavaju doprinosi na plate, a 25 odsto porezi na kapitalne prihode.
Rasprava o povećanju poreza za bogate građane pojačana je nakon što je ovog mjeseca francuski milijarder Bernar Arno podnio zahtjev za dobijanje belgijskog državljanstva. Bizlife.rs