BEOGRAD, Banke u Srbiji su, u prvoj polovini ove godine zaradile deset milijardi dinara, odnosno skoro upola manje nego lani u isto vrijeme.
Teško naplativi krediti u vrijednosti od oko 300 milijardi dinara su im ipak, težak teret, koji ne mogu da kompenzuju ni enormo visoke kamate, niti devizni kurs. Uz to prema podacima NBS, jedna od glavnih stavki u rashodima banaka su plate zaposlenih, koje u prosjeku dostižu 80.000 dinara.
Banke manje odobravaju kredite, jer ih teško naplaćuju, pa bježe u kupovinu zapisa. U prvoj polovini ove godine inkasirale su 57,1 milijardu dinara od kamata, što je za 2,1 milijarde dinara manje nego lani. Troškovi zaposlenih iznose 21 milijardu dinara. Jedino su ove godine bankari više zaradili na kursnim razlikama i to 6,8 milijardi dinara.
– Sa dobitkom je poslovalo 20 banaka, koje su inkasirale 20,5 milijardi dinara – navodi NBS. – Najveću dobit je ostvarila Inteza i to 4,9 milijardi dinara, zatim Rajfajzen – 3,4 milijarde dinara i Unikredit 2,6 milijarde dinara. Gubitak je imalo 13 banaka u iznosu od 10,5 milijardi dinara. Najveći minus je ostvarila Razvojna banka Vojvodine i to 6,9 milijardi dinara.
Iz rezerve
Oko 30 odsto obavezne devizne rezerve koje banke izdvajaju na deviznu štednju građana mogla bi da se iskoristi za kreditiranje privrede pod povoljnim kamatama od 3,5 odsto godišnje. Ovi zajmovi bi bili namijenjeni firmama koje izvoze.
Ovaj prijedlog profesora Đukića mogao bi se da se nađe na dnevnom redu Savjeta za privredni oporavak već ove nedjelje. Novosti