BANJALUKA, Zbog nedostatka kvalifikacija, znanja ili vještina koje zahtijevaju nove tehnologije mnogi stanovnici Srpske koji su stariji od 40 godina veoma teško dolaze do posla, što pokazuju i podaci Zavoda za zapošljavanje RS, na čijoj se evidenciji nalazi više od 70.500 nezaposlenih upravo ove starosne dobi.
Većina njih bez posla je ostala poslije privatizacije javnih preduzeća, u kojima su proglašeni tehnološkim viškom, a teška ekonomska kriza odnijela je radna mjesta i onima koji su “preživjeli” privatizaciju.
Nezaposleni u poznim godinama teško pronalaze novi posao, a najčešće, kako kažu, zbog toga što poslodavci uglavnom traže mlađi kadar pa ih nerado zapošljavaju, iako imaju radno iskustvo i dodaju da radno mjesto stariji od 40 godina mogu dobiti samo ako su istaknuti stručnjaci u svojoj oblasti.
Da je tako, najbolje pokazuje podatak da od ukupnog broja nezaposlenih u Srpskoj, kojih prema posljednjoj evidenciji ima ukupno 151.894, njih čak 38.080 ima između 40 i 50 godina, dok je 28.910 nezaposlenih starosti od 50 do 60 godina. Posao traži i 3.584 stanovnika starosti od 60 do 65 godina. Na evidenciji nezaposlenih ima i onih koji su prekoračili 65. godinu života i traže posao, ali njih je znatno manje, odnosno 95.
Jedan od onih koji već godinama bezuspješno traže posao je i pedesetdvogodišnji Miloš J.
– Firma u kojoj sam radio 20 godina otišla je u stečaj. Već dugo tražim novi posao, ali ništa od toga. Posla za građevince ima, ali čim poslodavac vidi koje sam godište, gubim šansu za stalni posao. Snalazim se, radim na crno, ali ne znam kako ću zaraditi za penziju – kaže on.
Predsjednik Udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je da je najveći problem ipak nedostatak posla.
– Pored toga, stanovnici starije dobi ne posjeduju znanje ni vještine za poslove koji traže poznavanje novih tehnologija – rekao je Milić.
Direktor Zavoda za obrazovanje odraslih RS Mira Bera rekla je da je Zakonom o obrazovanju odraslih predviđeno više mogućnosti za sticanje znanja, vještina i sposobnosti neophodnih za zapošljavanje ili samozapošljavanje lica koja se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje.
– Polaznici mogu kroz proces prekvalifikacije, dokvalifikacije i naknadnog sticanja srednjeg stručnog obrazovanja u 33 licencirane ustanove za srednje stručno obrazovanje odraslih u Srpskoj naknadno steći kvalifikacije trećeg ili četvrtog stepena – istakla je Bera.
Prema njenim riječima, pored navedenog znanja, vještine i sposobnosti polaznici mogu steći i pohaćajuđi programe kojima se osposobljavaju za jednostavnije i manje složene poslove iz određenog zanimanja.
Najveći dio tih programa, oko 80 odsto, odnosi se na praktičnu nastavu čija realizacija se odvija kod poslodavca u uslovima za koje se polaznik obučava, a koji poslije završenog programa stiče uvjerenje o osposobljenosti, koje se upisuje u radničku knjižicu.
Bera je istakla da ti programi daju mogućnost da se za kraće vrijeme uz praktičan rad lica osposobe za određene poslove i budu konkurentni na tržištu rada.
Programi
Bera je istakla da je ove godine donesen veći broj programa zahvaljujući kojima se nezaposleni osposobljavaju za poslove iz određenog zanimanja.
– To su programi za izradu gornjih dijelova obuće, osposobljavanje za kopača u rudniku, rukovaoca građevinskim mašinama, dimnjačara, zavarivača TIG postupkom, zavarivača MIG-MAG postupkom, te osposobljavanje za njegovatelja starijih i nemoćnih lica – dodala je Bera. Glas Srpske