BANJALUKA, Nacrt zakona o obnovljivim izvorima energije i efikasnoj kogeneraciji, koji je utvrdila Vlada RS na zadnjoj sjednici, proizvođačima “čiste” energije će omogućiti ostvarivanja prava na više podsticaja.
U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS navode da se podsticaji odnose na pogodnosti prilikom priključenja na mrežu i u pristupu mreži, pravu na obavezan otkup električne energije, na garantovanu otkupnu cijenu, premiju za potrošnju za vlastite potrebe ili prodaju na tržištu RS.
Proizvođač struje iz obnovljivih izvora pravo na podsticaj ostvaruje na osnovu odobrenja Regulatorne komisije za energetiku i Operatora sistema podsticaja.
Ova materija do sada je bila djelimično uređena podzakonskim aktima, ali se Vlada RS odlučila za potpunije pravno uređenje oblasti obnovljivih izvora.
“Novim zakonom se uvodi i garancija porijekla električne energije, koja je dokument u elektronskom obliku kojim se dokazuje krajnjem kupcu da je količina električne energije ili njen udio proizvedena u postrojenju koje koristi obnovljive izvore energije”, ističu u resornom ministarstvu.
Nakon što zakon prođe kompletnu skupštinsku proceduru, odnosno stupi na snagu, Uredba o proizvodnji i potrošnji energije iz obnovljivih izvora biće stavljena van snage.
Regulatorna komisija za energetiku RS do sada je na osnovu podzakonskih akata izdala četiri odobrenja za korištenje podsticaja za proizvodnju “zelene” energije i to isključivo za male hidroelektrane (MHE).
Pravo na podsticaj dobile su firme “Bobar – Taubinger Elektrik” iz Foče za MHE Bistrica B-5a, “Eling” iz Teslića za MHE Divič i “ERS – male hidroelektrane” za MHE Sućeska R-S-1 i R-S-2, te Čedomir Lalović iz Rudog za mini-hidroelektranu Štrpci.
Otkupna cijena struje iz malih hidroelektrana instalisane snage do 10 megavata kreće se od 11,9 do 14,7 feninga po kilovat-času.
RS je prošle godine više od polovine struje (50,2 odsto) utrošila iz “čistih” izvora (isključivo hidropotencijal), što je daleko veći nivo od svih zemalja regiona i mnogih država Evropske unije. Ovi podaci se isključivo odnose na električnu energiju (ne i toplotnu) i obuhvataju potrošnju iz svih “zelenih” izvora bez obzira na kapacitet, pa tako i hidroelektrane sa snagom većom od 10 megavata koje nemaju pravo na podsticajna sredstva. Nezavisne novine