BRISEL, Evropske vlade i industrija trebali bi uložiti 45 milijardi evra u razvoj računarstva u oblaku (cloud computing) do 2020., u sklopu evropske strategije da se do kraja desetljeća ostvari BDP od 900 milijardi evra i otvori 3,8 miliona novih radnih mjesta, prenose evropski mediji.
Ambiciozan plan previđa dugoočekivana strategija Evropske komisije za razvoj računarstva u oblaku, koju bi povjerenik za digitalni razvoj Neelie Kroes trebala predstaviti narednu sedmicu..
Zagovornici ‘cloud’ računarstva ističu da ono omogućuje velike uštede u smislu troškova za software i potrošnju energije.
Istraživanja pokazuju da je to jedan od sektora digitalne privrede koji se najbrže razvija.
Iako Evropska komisija isključuje mogućnost uspostavljanja “evropskog super-oblaka” za javne sektore širom EU-a, želi da javne vlasti sarađuju u razvoju strategije za nabave u oblaku kako bi se uspostavilo “pouzdana ‘cloud’ atmosfera u Evropi”.
Povjerenik Kroes pokrenula je u januaru Evropsko ‘cloud’ partnerstvo kako bi se okupilo projekte u oblaku koje su već pokrenule države članice i razvila zajednička strategija za nabave u oblaku.
Evropska unija pokrenula je u junu svoj prvi ‘cloud software’ – projekt Optimis, koji je EU budžet podržao s 10,5 miliona evra.
Po procjenama Evropske komisije, ‘cloud’ javnog sektora mogao bi stvoriti profit od 250 milijardi evra do 2020. i 2,5 miliona novih radnih mjesta.
International Data Corporation procijenio je prošli mjesec da su ukupni prihodi od javnih IT usluga u oblaku premašili 17 milijardi evra 2010. te da će 2015. doseći 58 milijardi evra.
Evropska komisija smatra računarstvo u oblaku ključnim elementom svojih planova za uspostavljanje jedinstvenog digitalnog tržišta, a kao prvi zadatak ističe da bi stručnjaci za telekomunikacije trebali razraditi evropske standarde za sigurnost i prenosivost podataka, kao i zaštitu ličnih podataka.
IT industrija strahuje da bi zbog kašnjenja na evropskom nivou uslovljeno i strogim propisima o zaštiti privatnosti i dužničkom krizom evropsko računarstvo u oblaku moglo zaostati za američkim suparnicima, po nekim procjenama za dvije godine.
Računarstvo u oblaku su bilo koji sistemi ili usluge koji podatke ne pohranjuju na klijentskom uređaju niti jedinstvenom serveru, već više servera spojenih mrežom, obično internetom. Umjesto da se podaci nalaze na jednom računaru, oni su raštrkani preko čitavog niza računara, koja se mogu nalaziti unutar iste serverske farme, u susjednim zgradama ili na različitim krajevima svijeta.
Podaci jednog korisnika pritom mogu biti smješteni na jednom (nasumičnom) računaru unutar ‘clouda’ ili raštrkani na više njih. Iako ‘cloud’ aplikacije ne moraju nužno biti zasnovane na internetu, one to često jesu, što im omogućuje rad neovisan o platformi klijentskog računara, odnosno sistema. S obzirom na to da glavninu podataka pohranjuju i obrađuju udaljeni računari, klijentski računar ne mora biti posebno snažan, kompleksan niti skup, što aplikacije temeljene na ‘cloudu’ čini dostupnijima od klasičnih. Hina