NJUJORK, Izvještaj Evropske unije (EU) i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da li je dug Grčke održiv će, izgleda, biti odložen za period poslije 6. novembra, jer zvaničnici žele da izbjegnu šokove koji bi potresli globalnu ekonomiju prije izbora u Sjedinjenim Američkim Državama, navele su diplomate iz EU.
Izvještaj “trojke” grčkih kreditora (Evropske komisije, Evropske centralne banke i MMF) očekivan je u oktobru, možda i prije sastanka ministara finansija evrozone, zakazanog za 8. oktobar.
Od tog izvještaja zavisiće odluka da li da vladi u Atini biti odobrena isplata sljedeće tranše pomoći koja joj je neophodna da izbjegne bankrot, a možda i izlazak iz evrozone.
Razlike u mišljenjima unutar “trojke” o težini grčkih problema, kao i politički pritisci da odluka bude odložena za još nekoliko nedjelja, vjerovatno će rezultirati odlaganjem izvještaja do sredine novembra.
Grčka će u međuvremenu preživljavati zahvaljujući emisiji kratkoročnih obveznica, a njenim bankama će biti omogućen pristup interventnim fondovima centralne banke.
– Administracija američkog predsjednika Baraka Obame ne želi ništa na makroekonomskoj sceni što bi poljuljalo globalnu ekonomiju prije 6. novembra – rekao je za Rojters evropski zvaničnik koji je želio da ostane anoniman, dodajući da su i raniji izvještaji “trojke” bili odlagani.
Nekoliko izvora iz Njemačke je navelo da su najviši zvaničnici Vašingtona u više navrata ponovili da ne bi željeli da bude iznenađenja prije željno iščekivanih izbora u najvećoj nacionalnoj privredi na svijetu.
Većina anketa pokazuje da Obama ima veće šanse za pobjedu na izborima od kandidata republikanaca Mita Romnija, ali su glasači osjetljivi na sve što bi moglo da ugrozi privredni rast i zaposlenost u SAD.
Dobar i loš scenario
Izvještaj trojke pokazaće da je Atina u stanju da snizi svoj javni dug ispod 120 odsto bruto domaćeg proizvoda do 2010, prema zahtjevu MMF, ili da taj cilj neće biti ostvaren.
Ukoko usljedi drugi scenario, u šta vjeruju mnogi ekonomisti, finansijska tržišta će negativno reagovati, zabrinuta da će, za uravnoteženje grčkih javnih finansija, biti potrebna još jedna restruktura duga.
Negativan izvještaj “trojke” mogao bi da oživi pritiske da Grčka napusti evrozonu, što bi potencijalno imalo razoran efekat na druge evropske zemlje i globalnu ekonomiju. Tanjug