BANJALUKA, Industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj ostvarena za osam mjeseci ove godine manja je za 5,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS.
Prema izvještaju Zavoda, proizvodnja u avgustu ove godine manja je za 4,8 odsto u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju u 2011. godini.
– U odnosu na avgust prošle godine proizvodnja je manja za 7,9 odsto, dok je u odnosu na prethodni mjesec tekuće godine veća za 3,9 odsto – navodi se u izvještaju.
U oblasti vađenja ruda i kamena u ovoj godini došlo je do pada od 3,6 odsto u odnosu na prvih osam mjeseci prošle godine, pad u prerađivačkoj industriji iznosio je 5,6 odsto, dok je u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom i vodom došlo do pada od 7,3 odsto.
Ekonomski ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić kaže da pad privrednih aktivnosti, kako u RS, tako i u FBiH, ukazuje na to da se skoro sa sigurnošću može reći da je BiH u recesiji.
– Osim recesije, BiH se nalazi i u fazi depresije, odnosno teškog ekonomskog stanja bez perspektive – kazao je Hasić.
Kada je u pitanju spoljnotrgovinska razmjena, RS je u prvih osam mjeseci ove godine ostvarila izvoz od 1,583 milijarde KM, što je za 4,8 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine, dok je uvoz u istom periodu bio 2,981 milijarda KM, što je za 2,5 odsto više u odnosu na isti prošlogodišnji period.
Pokrivenost uvoza izvozom u prvih osam mjeseci bila je 53,1 odsto, dok je spoljnotrgovinski deficit iznosio 1,398 milijardi KM. Pokrivenost uvoza izvozom u avgustu je iznosila 45,1 odsto, dok je u julu bila 45,1 odsto.
U ovom periodu najviše robe izvozilo se u Srbiju i to u vrijednosti od 250 miliona KM, u Italiju 244 miliona KM, dok se najviše uvozilo iz Rusije i to 797 miliona i iz Srbije gdje je vrijednost uvezene robe iznosila 504 miliona KM.
Najveće učešće u izvozu ostvarila su naftna ulja od bitumenoznih minerala od 220 miliona, što iznosi 13,9 odsto ukupnog izvoza, dok su najveće učešće u uvozu imali nafta i sirova ulja od bitumenoznih minerala sa ukupnom vrijednošću od 833 miliona KM.
Hasić ističe da je povećanje spoljnotrgovinskog deficita ključni pokazatelj stanja u ekonomiji BiH.
– Na to je svakako uticala i kriza u Evropskoj uniji – naglasio je Hasić.
Zaposleni
Broj zaposlenih u industriji za osam mjeseci ove godine u poređenju sa istim periodom prošle manji je za 1,7 odsto.
Broj zaposlenih u industriji u avgustu 2012. godine u odnosu na prethodni mjesec ove godine manji je za 0,2 odsto, dok je u odnosu na prosječan broj zaposlenih u 2011. godini manji za 0,9 odsto i u odnosu na isti mjesec prošle godine za 1,3 odsto. Glas Srpske