BANJALUKA, Veći broj igračaka te određena količina dječje kozmetike povučeni su s bh. tržišta jer je ustanovljeno da predstavljaju potencijalnu opasnost za najmlađe.
Razlozi zbog kojih su inspektori dali crveno svjetlo za prodaju ovih proizvoda i više su nego alarmantni, s obzirom na to da su u njima pronađeni uzročnici raka ali i bakterije.
U novom biltenu Agencije za nadzor nad tržištem BiH stoji da su od početka januara do kraja juna s polica bh. trgovina povučene lutke, slagalice te magnetne, plišane i gumene igračke.
Put do kupaca presječen je i dječjim dezodoransima, te kremama za lice, šamponu, gelu za tuširanje, losionu za tijelo, kao i pjenušavom sapunu.
“U određenim kozmetičkim proizvodima utvrđena je povišena količina bakterije enterobacter gergoviae. Riječ je o bakteriji koja u dodiru s kožom može da izazove infekcije kod djece”, pojašnjeno je iz Agencije za nadzor nad tržištem BiH.
Roditelji, istovremeno, moraju da “mjere tri puta” i kada odluče da svoje potomke obraduju nekom igračkom.
“Kod nekih magnetnih igračaka ustanovljeno je da predstavljaju opasnost od gušenja i unutarnjih povreda. Igračka sadrži male dijelove koji se mogu odvojiti”, pojašnjavaju u Agenciji.
Vrh ledenog brijega predstavlja činjenica da određeni proizvodi predstavljaju i hemijski rizik, s obzirom na to da u količinama većim od dozvoljene sadrže ftalate, jedinjenja kojim je dokazana kancerogenost. Riječ je o dječjim lutkama, koje je pronašla inspekcija u RS.
“Naloženo je uništavanje spornih igračaka”, tvrde inspektori.
Ovi podaci zabrinuli su ombudsmane za djecu, koji kažu da opasni proizvodi ne bi smjeli da se nađu na tržištu.
“Primjera radi, igračke i proizvodi za djecu koji sadrže hemikaliju ftalat nose ozbiljne zdravstvene rizike i mogu da izazovu različita oštećenja i poremećaje kod djece koja koriste ove igračke ili su izložena njihovom djelovanju”, upozorava Vesna Popović, stručni saradnik za odnose s javnošću u Instituciji ombudsmana za djecu RS.
U pokretima potrošača, takođe, roditelje pozivaju na oprez. Upozorava ih Gordana Bulić, predsjednik Upravnog odbora Saveza udruženja potrošača BiH, da budu obazrivi kada kupuju ovakve proizvode.
“Uvijek treba da pročitaju etikete i sve što piše na njima”, naglašava Bulićeva.
Inače, ustanovljeno je da najveći procenat nesigurnih proizvoda koji se pojavljuju u prodaji u našoj zemlji potiče s Istoka, najčešće iz Kine. U Agenciji za nadzor nad tržištem BiH pozivaju građane da im prijave sumnjive proizvode koje pronađu u prodajnim objektima.
Rizik od požara
Sa bh. tržišta u prvih šest mjeseci ove godine povučen je i određen broj računara, te bežičnih telefona, za koje je postojala bojazan da predstavljaju rizik od požara.
Utvrđen je, naime, kvar na napajanju računara, koji može dovesti do pregrijavanja tog uređaja, a zatim i izbijanja vatre.
Kod telefona se ispostavilo da može doći do pregrijavanja baterije, što bi moglo da izazove požar.
Igračke i kozmetika povučeni sa tržita
– Dječija lutka MISS THEA, proizvođač nepoznat, kinesko porijeklo.
– Drvena igračka slagalica oblika, proizvođač “WoodyLand” Češka.
– Plišana igračka uskršnji zeko, proizvođač “Procter & Gamble”, zemlja porijekla nepoznata.
– Gumene igračke za kupanje Play Gro, proizvođač “Playgro pty”, Australija.
– Magnetna igračka zmijska jaja, proizvođač nepoznat, kinesko porijeklo.
– Dječja kozmetika “Alverde Molkemichel”, zemlja porijekla Danska.
– Dezodorans Harmony of Flowers, proizvođač “Wats Piasecki i Wspolnicy Sp.J.”, Poljska
Savjeti
Nakon kupovine proizvoda pročitati i pridržavati se svih uputstava proizvođača.
Koristiti proizvode isključivo u skladu s njihovom namjenom, onako kako je to predvidio proizvođač.
Održavati proizvod pravilno, kako bi se očuvala njegova funkcija i bezbjednost.
Prijaviti Agenciji za nadzor nad tržištem BiH svaki proizvod za koji postoji sumnja da nije bezbjedan.
Nezavisne novine