NJUJORK, Vjerovatno vam se bar jednom dogodilo da se dok surfujete internetom zapitate kako to da vam se na prodaju nudi nešto o čemu ste upravo maloprije razmišljali?
Praćenje aktivnosti korisnika na internetu nije zabranjena ali jeste osporavana praksa koju između ostalog primjenjuje Fejsbuk koji, ako je vjerovati istraživanju koje je sproveo sajt BusinessInsider.com, prati svaki vaš korak na internetu.
Testirajući alat Abine DNT+, Samanta Feliks, novinarka Abine sajta je otkrila da FB ima više od 200 takozvanih trekera – “trackers” koji prate aktivnost korisnika na internetu. Trekeri se pojavljuju u formi kukiza (cookies), Javascriptova, iFrameova, i jednopikselnih gifova.
Primjera radi, kolačići su male datoteke koje web stranice ostavljaju na računaru kako bi identifikovale vaš računar i prikupile podatke o vašim aktivnostima koji između ostalog mogu biti korisni oglašivačima u svrhu ciljanog oglašavanja.
Fejsbuk koristi takve kolačiće za aktivaciju dugmeta “like” na drugim web sajtovima. Kritičari ovakvu praksu nazivaju špijuniranjem korisnika.
Sara Dauni iz kompanije Abine kao jedan od razloga zbog koga korisnici treba da obrate pažnju na trakere i da ih blokiraju navodi i taj što osim narušavanja privatnosti, zahtjevi za praćenje usporavaju i učitavanje web stranica jer prenos velike količine podataka zahtjeva vrijeme.
Ipak, iako vam vaš računar ili brauzer može omogućiti blokiranje trakera, to će istovremeno značiti da nećete moći da koristite neke Fejsbuk funkcije ukoliko ih blokirate, upozorava Dauni, prenose agencije.