SARAJEVO, Oko 70 odsto anketiranih studenata u BiH nezadovoljno je obrazovnim sistemom, htjeli bi da se poboljša i da dobiju više znanja i vještina, kako bi bili spremniji da se po završetku studija lakše uključe u nove angažmane i poslovne poduhvate.
Direktor Kompanije “Viza Inc.” za BiH Biljana Petruševska – Trajkovska rekla je da su studenti u istraživanju o finansijskoj pismenosti, koje je provedeno među 500 ispitanika u okviru projekta “Forum mladi lideri”, naveli da obrazovni sistem u vezi sa preduzetništvom ne nudi podsticaj za inicijativu i za liderstvo kod mladih studenata, kako bi se odlučili da pokrenu svoj vlastiti biznis.
Prema njenim riječima, oko 55,6 odsto ispitanika predviđa da će u narednih pet godina raditi za poslodavca, 11 odsto njih smatra da će uspješno pokrenuti vlastiti biznis, a za takvu situaciju čak 61,5 odsto ispitanika krivi političke prilike u zemlji, ali i mlade, koji, uglavnom, ne pokušavaju promijeniti trenutnu situaciju.
“Ovogodišnji rezultati kvalitativnog i kvanitativnog istraživanja pokazali su da BiH ima izuzetno talentovane mlade koji su spremni da postignu zadate ciljeve”, istakla je Trajkovska na okruglom stolu u Sarajevu o temi “Finansijska pismenost u BiH”, koji se održava u okviru projekta Kompanije “Viza” i Centralne banke BiH pod nazivom “Forum mladi lideri”.
On je dodala da će sada, kada su identifikovani problemi mladih, biti mnogo lakše da se prevaziđu, a da se “Viza Inc.” zalaže za razvijanje finasijske pismenosti i obrazovanja, posebno kada je riječ o mladima.
“Koristimo ovu konferenciju danas da bi promovisali sve te poruke i rezultate, kako bi pokrenuli debatu u široj zajednici sa licima koja bi mogla donijeti pozitivne promjene u zemlji. Ovaj projekat je važan, jer se odnosi na studente koji su buduća snaga BiH”, istakla je direktor “Vize”.
Istraživanje o finasijskoj pismenosti, koje je provela Agencija za istraživanje tržišta “Masmi”, realizovano je u dva dijela.
Prvo su u martu identifikovane glavne teme i pitanja tokom Foruma, koristeći metodu fokus grupe, nakon čega je u maju provedeno kvantitativno istraživanje na uzorku od 500 ispitanika od 18 do 25 godina, u pet najvećih gradova BiH. Srna