TOKIO, Na azijskim se berzama jutros trguje oprezno jer je euforija izazvana prošle sedmice novim Fedovim mjerama za podsticanje ekonomije splasnula, dok je američka valuta pod pritiskom.
Berzovni indeksi u Hong Kongu, Singapuru i Australiji bili su u 7,30 sati u plusu između 0,1 i 0,3 odsto, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji pale 0,2, a u Šangaju više od 1 odsto.
Na Tokijskoj se berzi danas zbog praznika ne radi, a MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na dobitku 0,2 odsto, dostigavši novi najviši nivo u četiri mjeseca.
Nakon snažnog rasta cijena akcija krajem prošle nedjelje, euforija na berzama, izazvana daljim popuštanjem monetarne politike američkog Feda, jutros je splasnula, prenose agencije.
Cijene akcija gotovo neprestano rastu još od 6. septembra, kada je Evropska centralna banka najavila kupovinu obveznica prezaduženih članica evrozone kako bi suzbila dužničku krizu.
Dodatni podsticaj tržištu pružila je prošlosedmična odluka američke centralne banke o otkupu hipotekarnih obveznica i zadržavanju rekordno niskih kamatnih stopa do polovine 2015. godine kako bi se podstakao rast privrede.
Dobro raspoloženje na tržištima i dalje traje, no „rizik od dobitonosne prodaje raste, s obzirom na snažan rast cijena akcija u posljednje vrijeme“, navode analitičari Credit Agricole CIB banke u bilješci klijentima.
U fokusu ulagača su sektori koji su najosjetljiviji na rast ekonomije, kao što su finansijski, rudarski i energetski, s obzirom da bi podsticajne mjere centralnih banaka trebale oživjeti privredne aktivnosti.
No, svi posljednji makroekonomski podaci pokazuju da aktivnosti u najvećim svjetskim privredama slabe, što će loše uticati na zarade kompanija. Zbog toga ulagači nisu previše euforični.
Tim više što se na Wall Streetu cijene akcija kreću na najvišim nivoima u gotovo pet godina, pa je sve manje prostora za njihov dalji uspon.
„Ako se ove sedmice obim trgovanja ne poveća, a cijene akcija ne porastu, vjerovatno neće rasti ni do kraja godine“, navode analitičari Credit Agricole.
A na valutnim je tržištima dolar i dalje pod pritiskom zbog labavljenja monetarne politike u SAD-u.
Jutros se kurs evra stabilno kreće oko 1,3130 dolara, a analitičari smatraju da bi se uskoro mogao probiti i iznad 1,3168 dolara, najvišeg nivoa u četiri mjeseca, koju je nakratko dostigao u petak.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara skliznula je sa 78,40 jena, koliko je iznosila u petak, na 78,30 jena.
No, pitanje je može li dolar dodatno oslabiti prema jenu, s obzirom da je japansko ministarstvo financija prošle nedjelje poručilo da je spremno odlučno reagovati ako to bude potrebno jer prejaki jen šteti japanskoj privredi.
I evro je jutros blago oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je kurs skliznuo sa 102,90 jena, koliko je iznosio u petak, na 102,80 jena.
Nakon što je u petak porasla za 70 centi, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku ojačala daljih 10 centi, na 99,10 dolara po barelu.