NJUJORK, Na svjetskim su berzama cijene akcija prošle sedmice snažno porasle jer je Fed najavio daljnji otkup obveznica i zadržavanje kamata na rekordno niskim nivoima sve dok se američka privreda ne počne oporavljati dovoljno brzo kako bi se smanjila nezaposlenost.
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle sedmice skočio 2,2 odsto, na 13.593 boda, dok je S&P 500 porastao 1,9 odsto, na 1.465 bodova, a Nasdaq indeks 1,5 odsto, na 3.183 boda.
Za Dow Jones i S&P 500 indeks to su najviši nivoi od decembra 2007., a za Nasdaq od novembra 2000. godine.
Na svjetskim se berzama trgovalo vrlo oprezno sve do četvrtka, kada su čelnici Feda, nakon dvodnevne sjednice, najavili dugo očekivani treći krug kvantitativnog popuštanja monetarne politike, tzv. QE3.
Američka centralna banka ubuduće će mjesečno otkupljivati 40 milijardi dolara vrijedne obveznice s hipotekarnim grancijama sve dok stopa nezaposlenosti, koja iznosi 8,1 odsto, značajnije ne padne.
Fed je takođe poručio da će ključne kamatne stope zadržati na rekordno niskom nivou od nula odsto sve do sredine 2015. godine, čime je produžio prvobitni rok koji je postavio do kraja 2014. godine.
„Zaposlenost i dalje zabrinjava. Privreda se umjereno oporavlja, ali nedovoljno brzo da bi stopa nezaposlenosti znatnije pala“, kazao je predsjednik Feda Ben Bernanke na konferenciji za novinare nakon sjednice čelnika centralne banke.
Glavni je cilj američke centralne banke zadržati dugoročne kamate, posebno one na tržištu nekretnina, niskima kako bi potaknula potrošnju, a time i rast privrede i zaposlenosti.
„Fed se odlučio za najbolju moguću politiku u ovoj situaciji. Kupovina hipotekarnih obveznica pozitivno će uticati na tržište nekretnina i potrošače uopšteno, pa bi to trebalo stabilizovati privredu“, kaže Tim Ghriskey, direktor u fondu Solaris Asset Management.
Novi plan Feda nadmašio je očekivanja ulagača jer ostavlja mogućnost prilagođavanja politika i nije vremenski ograničen.
Stoga su cijene akcija krajem sedmice snažno porasle, premda se već duže vrijeme očekivalo novo labavljenje monetarne politike, pa je dio analitičara tvrdio da je takav potez Feda već ugrađen u cijene.
Pritom su najviše ojačale akcije u sektorima koji su najosjetljiviji na kretanja u privredi, kao što su finansijski, rudarski i energetski.
„Mnogi su sumnjali da će Fed uvesti nove poticajne mjere, pa je puno novca bilo izvan tržišta. Sada su ti ulagači morali reagovati brzo kako ne bi propustili nastavak uspona cijena akcija“, kaže Ron Rowland, predsjednik u fondu Capital Cities Asset Management.
Nakon prošlosedmičnog rasta, S&P 500 indeks samo je šest odsto udaljen od najvišeg nivoa u istoriji, 1.565 bodova, i to uprkos slabosti najvećih svjetskih privreda.
To pokazuje da se ulagači nadaju ubrzanju rasta privrednih aktivnosti nakon Fedovih poticaja, nakon što je nedavno Evropska centralna banka najavila kupovinu obveznica prezaduženih članica evrozone kako bi im pomogla pri izlasku iz dužničke krize i nakon što je Kina najavila dodatna ulaganja u infrastrukturne projekte.
I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice snažno porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 2,1 odsto, na 5.915 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 2,7 odsto, na 7.412 bodova, a pariški CAC 1,8 odsto, na 3.581 bod.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice skočio 3,2 odsto, na 9.159 bodova, najviši nivo u tri sedmice. Hina