NJUJORK, U svijetu je sve loše – Evropa, SAD, Rusija i Kina, pri tome svako ide svojim putem, neumitno se približavajući ekonomskom ćorsokaku.
Za sve su krive neefikasne vlade, tvrdi ekonomista Nuriel Rubini.
“Povoda za optimizam nema nikakvih, evrozona se svejedno raspada, surovi pad kineske ekonomije je neminovan, i uopšte najgora varijanta razvoja događaja u SAD, Evropi i BRIK-u jednostavno se odlaže za narednu godinu”.
Ovo piše u svojoj kolumni Rubini na portalu ProjectSyndicate. A uzrok svega što se dešava i predstoji su maloefikasne nacionalne vlade sa slabim liderskim svojstvima.
Između ostalog, teško da od Nuriela Rubinija treba očekivati neke druge prognoze, rekao je u intervjuu za Glas Rusije doktor ekonomskih nauka, profesor Nikita Kričevski.
Svjetska ekspertska svita se dijeli na takozvane eksperte-alarmiste, jednostavnije govoreći estradne, koji rade za potrebe publike. Gospodin Rubini je jedan od njih.
Nuriel Rubini predviđao je ekonomske potrese u SAD još od 1995. godine. Jednom je pogodio – za vrijeme krize 2008. godine. Ali ne više.
Kričevski se slaže sa Rubinijem da je mogući korjen zla tekućih ekonomskih problema neefikasno političko uređenje svijeta. Ali Rubini ne govori o tome da se danas sučavamo sa novim pojavama lobistike.
U kontekstu stagnacije međunarodne ekonomije, skoka nezaposlenosti i pada prihoda stanovništva, finansijski sektor zarađuje dodatni profit, govori Kričevski. U pokušaju da poveže ekonomsku krizu sa političkom nesavršenošću, Nuriel Rubini ne nalazi dostojne modele uprave.
U razvoju demokratskih zemalja stalni reizbori omogućavaju političarima da primjene samo kratkovremene, jednokratne antikrizne instrumente. A lideri autokratije, pod kojima Rubini ima u vidu Kinu i Rusiju, uopšte odbijaju ekonomske reforme.
Rusija i Kina u uslovima produbljivanja dužničke krize nalaze se u mnogo povoljnijem položaju, istakao je Nikita Kričevski.
Ni Rusija ni Kina nisu svojevremeno integrisali finansijske sisteme u opšti svjetski finansijski sektor. I to će ih na kraju spasiti, kažu ekonomisti.
Zato što i Amerika i evrozona danas se nalaze pod pritiskom tog sektora koji teži da sve više i više pumpa ekonomije novcem kako bi dobijao dodatni profit.
Što se tiče prognoza Rubinija, to je u suštini običan, “kvarljiv” proizvod. Jer nikakve realne metode za usavršavanje ekonomskog i političkog uređenja svijeta ovaj ekonomista ne predlaže, kažu stručnjaci. B92