TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros snažno porasle, dok je dolar oštro pao, nakon što je juče naveče američki Fed najavio nove agresivne mjere za podsticanje ekonomskog rasta.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 2,2 odsto, a više od 2 odsto skočile su i cijene akcija u Hong Kongu te Južnoj Koreji.
Berzovni indeksi u Šangaju, Singapuru i Australiji porasli su, pak, između 0,8 i 1,2 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 2,2 odsto, dosegnuvši najviši nivo u četiri mjeseca.
Euforija na azijskim berzama zahvaljuje se najavi američke centralne banke da će ubuduće mjesečno kupovati 40 milijardi dolara vrijedne hipotekarne obveznice sve dok stopa nezaposlenosti značajnije ne padne.
Osim novog, trećeg kruga kvantitativnog popuštanja monetarne politike, Fed je najavio i da će ključne kamatne stope zadržati na rekordno niskim nivoima sve do sredine 2015. godine, što bi trebalo podstaći rast uspavane ekonomije.
Nakon što je nedavno Evropska centralna banka najavila kupovinu obveznica prezaduženih članica evrozone kako bi im pomogla pri izlasku iz dužničke krize i nakon što je Kina najavila dodatna ulaganja u infrastrukturne projekte kako bi podstakla rast ekonomije, Fedova odluka nova je vijest koja je ojačala sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama.
„Dok Evropa konačno djeluje zajednički, Fed ulijeva gotovinu na tržišta, a Kina pokreće velike infrastrukturne projekte, sve tri regije koje najviše utiču na dinamiku tržišta stvaraju temelje za tržište bikova, barem kratkoročno”, kaže Neal Gilbert, strateg u kompaniji GIFT Forex.
Podsticanje rasta najvećih svjetskih ekonomija od strane monetarnih vlasti izaziva rast cijena sirovina, pa su jutros bakar i cink poskupili između 3 i 5 odsto, dok je cijena zlata porasla daljih 0,5 odsto, dosegnuvši 1.774 dolara po unci, najviši nivo u šest i po mjeseci, prenose agencije.
Nakon što je juče skočila za 1,3 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku ojačala daljih 50-ak centi, na 98,85 dolara po barelu.
I dok su nove mjere Feda pozitivno uticale na cijene akcija i sirovina, američka se valuta našla pod pritiskom.
Juče je, ubrzo nakon objave odluka Feda, kurs dolara potonuo na 77,13 jena, najniži nivo u sedam mjeseci.
Jutros se, ponešto oporavio, na 77,55 jena, nakon što je japansko ministarstvo finansija poručilo da je spremno odlučno reagovati ako to bude potrebno jer prejaki jen šteti japanskoj ekonomiji.
Dolar je oslabio i prema ostalim valutama, pa je njegov indeks, koji pokazuje vrijednost dolara u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, jutros skliznuo na 79,13 bodova, najniži nivo u četiri mjeseca.
Pritom se kurs evra, po prvi puta nakon četiri mjeseca, probio iznad psihološki važnog nivoa od 1,30 dolara, dok se juče u ovo doba kretao oko 1,2920 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra porasla je s jučerašnjih 100,40 na 101,05 jena.