BEOGRAD, Evro na ovdašnjem tržištu može da se zauzda, ali samo ako Srbija uskoro proda zapise na međunarodnom tržištu, a što i najavljuje. Samo taj priliv, kako se pretpostavlja u iznosu od 750 miliona evra, može da smiri devizni kurs i da, čak, dinar blago ojača.
Pad privredne aktivnosti, nemogućnost izvoza u zemlje Evropske unije i ostala tržišta, pojačani inflatorni pritisci koji su posljedica predvidivih efekata suše i poskupljenja energenata, kao i zadržavanje referetne kamate NBS na istom nivou ukazuju da će kurs samo da raste.
Ovo, za „Novosti“, kaže Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta i ističe da je jačanje dinara tokom proteklih nedjelju dana jednokratna posljedica dokapitalizacije nekih banaka i povećanje dinarske obavezne rezerve, zbog čega su banke morale da prodaju devize na tržištu i time smanjile potražnju za evrima.
– S druge strane, banke čuvaju svoju likvidnost, odnosno novac i manje državne obveznice, što takođe utiče na kretanje kursa, ali i na popunjavanje državne kase – ističe Đukić. – Banke su oprezne i ne žele da ulaze u rizik da žrtvuju svoj novac za vrijednosne papire sa nedovoljno atraktivnim prinosom. S druge strane, država, da bi popunila rupe u budžetu koje su nastale u prvoj polovini godine, mora po svaku cijenu da pronađe izvore finansiranja kroz aranžmane sa Rusijom, Kinom…
Narodna banka Srbije je tokom ove godine na međubankarskom deviznom tržištu prodala 1,35 milijardi evra da bi spriječila prekomjerni rast kursa koji je u jednom trenutku premašio i 119 dinara.
Na godišnjem nivou, domaća valuta je pala za 14,2 odsto, a u odnosu na prethodnih šest mjeseci za 10,7 odsto.
Legitimna zarada
Komentarišući istragu Narodne banke Srbije o špekulacijama na međubankarskom deviznom tržištu i češljanje podataka banaka o trgovini, profesor Đorđe Đukić ističe da je legitimno pravo dilera da ostvare dobit na razlici između kupovnog i prodajnog kursa.
– Nagli skokovi deviznog kursa su izvor prihoda za sve investitore – ističe Đukić. – Naravno, oni snose i rizik.
Kurs
Evro je u petak na kursnim listama na istom nivou kao i u četvrtak. Srednji kurs je 117,18 dinara za evro, što je zanemarljive tri pare manje u odnosu na dan ranije, kada je evro dnevno ojačao za 75 para. Dinar je u ovoj godini najjači bio 11. januara, sa vrijednošću od 103,69 dinara za evro. Novosti