BANJALUKA, Dospjela potraživanja banaka u Republici Srpskoj po kreditima na kraju prvog polugodišta 2012. godine iznosila su 341,7 miliona maraka i porasla su za 23 odsto u odnosu na kraj prošle godine.
Ekonomisti upozoravaju da je kašnjenje u otplati kredita prvi pokazatelj značajnog smanjenja likvidnosti privrede i građana pod uticajem krize.
U izvještaju Agencije za bankarstvo RS o stanju u bankarskom sistemu Srpske za prvih šest mjeseci ove godine navedeno je da su na kraju 2011. godine dospjela potraživanja iznosila 277 miliona maraka.
– Dospjela potraživanja jedan su od najranijih pokazatelja da postoje problemi u procesu naplate. U prvih šest mjeseci 2012. godine učešće dospjelih potraživanja u ukupnim kreditima veće je za 1,1 odsto u odnosu na kraj 2011. godine – navodi se u izvještaju i dodaje da se 91 odsto dospjelih potraživanja odnosi na neplaćene rate koje kasne duže od 30 dana.
Prema podacima iz izvještaja posebno teško stanje je u sektoru privatnih preduzeća, čiji se dug prema bankama najviše povećao.
– Dospjela potraživanja u sektoru privatnih preduzeća bilježe značajan rast od 2,01 odsto u odnosu na kraj prošle godine, najvećim dijelom zbog rasta dospjelih potraživanja kod najveće banke od 6,43 odsto. Od ukupnog iznosa dospjelih potraživanja privatnih preduzeća 93,5 odsto su potraživanja sa kašnjenjem dužim od 30 dana – ističe se u izvještaju.
Dospjela potraživanja banaka od građana takođe rastu i na kraju prvog polugodišta ove godine bila su veća za 0,86 odsto u odnosu na kraj 2011. godine. Od ukupnog iznosa dospjelih potraživanja po kreditima građana 88 odsto se odnosi na dug čija otplata kasni duže od 30 dana.
– Rast dospjelih potraživanja po kreditima građana evidentan je kod svih banaka, osim kod najmanje banke, a najveći rast od 3,34 odsto imala je jedna manja banka. Iako krediti građanima još imaju najniži odnos dospjelih potraživanja prema ukupnim kreditima, nivo i rast dospjelih potraživanja ovog sektora treba pratiti sa povećanom pažnjom, pogotovo zbog činjenice da se uglavnom radi o dugoročnim kreditima – navodi se u izvještaju.
Naglašava se da nivo dospjelih potraživanja, posebno u privredi upozorava na neophodnost kvalitetnije analize kreditne sposobnosti onih koji se zadužuju i potrebu sistematičnijeg praćenja redovnog servisiranja kredita s ciljem maksimalnog smanjenja izloženosti kreditnom riziku.
– Kod analize kreditne sposobnosti zajmoprimaca, bankama su od velike pomoći uspostavljeni registri kredita pravnih i fizičkih lica pri Centralnoj banci BiH, koji omogućavaju bankama uvid u postojeću kreditnu zaduženost potencijalnih zajmoprimaca, odnosno zaduženost potencijalnih jemaca kod svih banaka u BiH – navodi se u izvještaju.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da je, s obzirom na trenutnu ekonomsku situaciju, vrlo vjerovatno da će se nivo potraživanja banaka po osnovu kredita povećavati i u sljedećem periodu.
– Vrlo je realno očekivati povećanje potraživanja banaka po osnovu plasiranih kredita, jer imamo velike probleme u poljoprivredi zbog suše, a pred nama je i predizborni i postizborni period, kada će se formirati vlast na lokalnom nivou, tako da sljedeća dva mjeseca vjerovatno neće biti ozbiljne privredne aktivnosti – kazao je Pavlović.
On ocjenjuje da će nelikvidnost preduzeća dodatno uticati na ukupno stanje u privredi i usporavanje njenog rasta, što će za posljedicu imati i rast nezaposlenosti. Pavlović navodi da se zbog krize i građani i privreda prilikom zaduživanja ponašaju vrlo racionalno, ali upozorava da bi ta racionalnost mogla da zaustavi dalji privredni razvoj.
– Bez novih investicija i kredita i ovo privrede što funkcioniše moraće se redukovati, odnosno proizvodnja će morati smanjiti kapacitete, jer jednostavno neće biti tržišta koje njihovu robu može da kupi – kazao je Pavlović.
Žiranti
U izvještaju se ističe da je u posljednjih nekoliko godina posebno naglašen problem da kredite umjesto glavnog dužnika otplaćuju žiranti ili sudužnici.
– U prvom polugodištu 1.399 žiranata je otplatilo 2,44 miliona maraka po 1.231 kreditu fizičkih lica. U toku prošle godine 1.664 jemca ukupno su otplatila 4,11 miliona KM ili 0,42 odsto od ukupnih kredita fizičkih lica – ističe se u izvještaju. Glas Srpske