MOSKVA, Moskva je veoma privržena projektu Južni tok, pa će energetika i ekonomija ostati glavni pravci daljeg produbljivanja odnosa Srbije i Rusije, ocijenio je danas ruski analitičar Fjodor Lukjanov.
Uoči najavljenog sutrašnjeg sastanka predsjednika dvije države Tomislava Nikolića i Vladimira Putina, Lukjanov ističe da Rusija “nema naročitih političkih ambicija na Balkanu” i da je ekonomija glavna komponenta politike aktuelnog rukovodstva.
“Nije isključeno da će zbog Južnog toka Rusija pokazati veću spremnost da se odazove na molbe Srbije za davanje kredita. Rusija se može odazvati na te molbe, ali ne beskonačno”, rekao je Lukjanov, koji je glavni urednik časopisa “Rusija u globalnoj politici”.
Prema njegovim riječima, rusko rukovodstvo je “veoma privrženo” projektu Južni tok, iako se stručnjaci ne slažu koliko će on u perspektivi biti isplativ.
Analitičar takođe podsjeća da Evropska unija, ka kojoj Srbija teži, “ekonomski nije u situaciji da daje novac, dok je u Rusiji stanje bolje” pa se ne samo Srbija, već i neke članice Unije, recimo Kipar, obraćaju Moskvi za finansijsku podršku, a i zemlje poput Francuske sve više se zalažu za “diversifikaciju odnosa”.
Upitan kako vidi odnose dvije zemlje, imajući u vidu da je Srbija nedavno dobila novog predsjednika i novu vladu, Lukjanov kaže da “u perspektivi neće biti velike razlike, i pored ličnih simpatija predsjednika Tomislava Nikolića za Rusiju”.
“Bezuslovna je orijentacija Srbije da jačanje odnosa sa Rusijom bude još prioritetnije, na šta su u Moskvi obratili pažnju”, kaže analitičar i dodaje da je dio političara i komentatora u Rusiji “navijao” za Nikolića, ali da se Moskva nije miješala u izbore.
S druge srane, ne može se reći da Rusija sa prethodnom vladom nije imala dobru saradnju, kaže Lukjanov i zaključuje da će odnosi dvije zemlje nastaviti da se razvijaju “dosta ujednačeno”. Tanjug