BEOGRAD, Misija međunarodnog monetarnog fonda (MMF) sutra dolazi u Beograd, kako bi se upoznala sa stanjem u javnim finansijama Srbije, potvrđeno je agenciji Beta u beogradskoj kancelariji te međunarodne finasijske institucije.
Kako je navedeno na sajtu MMF (www.imf.org), glavni cilj “kratke misije MMF” će biti procjena najnovijih makrokonomskih izgleda Srbija.
Misija MMF će, kako se ističe, razgovarati i o zabrinutosti MMF-a povodom nedavnih izmjena Zakona o Narodnoj banci Srbije (NBS) koje su narušile autonomiju te insitucije, kao i povodom fiskalne situacije.
“Misija se neće se angažovati na pregovorima o aranžmanu”, navodi se na sajtu MMF.
Planirano je da se posjeta te delegacije MMF završi u petak, 14. septembra. Predvodiće je Zuzana Murgasova, šef Misije MMF za Srbiju.
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Srbije Vlajko Senić ranije je rekao agenciji Beta da se radi o takozvanoj “fekt fajding misii” koja treba da se upozna sa stanjem u javnim finasijama Srbije, ističući da bi kao naredni korak došla misija koja vodi pregovore (o novom aranžmanu).
“Očekujemo da će ova misija, koja bude u septembru, omogućiti da se do kraja godine uspostave pregovori sa MMF na najvišem nivou i vjerujemo da će naša čvrsta opredjeljenost da ozbiljno smanjimo budžetski deficit u 2013. godini otvoriti prostor za novi sporazum”, rekao je državni sekretar Ministarstva finansija Srbije.
On je rekao da će misija MMF sa predstavnicima Ministarstva finansija, Narodne banke Srbije (NBS) i drugim važnim članovima Vlade razgovarati o svim važnim temama, i o Zakonu o Narodnoj banci Srbije, budžetu i javnim finansijama.
“Vjerujem da će to biti početak nove saradnje Srbije i MMF”, rekao je Senić i podsjetio da je sporazum koji je bivša vlada potpisala sa MMF praktično stavljen van snage, jer su probijeni svi zacrtani parametri.
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković u petak je izrazila očekivanje da će Srbija postići aranžman sa MMF do kraja godine, jer je to neophodno zbog kreditnog rejtinga i visine premije rizika zemlje, odnosno da bi se omogućilo dalje neophodno zaduživanje.
Ona je još rekla da spremna da sasluša sve argumente koje MMF bude imao u vezi izmjena Zakona o NBS, ističući da tu nema nikakvih elemenata koji bi doveli u pitanje samostalnost te institucije.
Posljednji aranžman Srbije i MMF sklopljen je krajem septembra 2011. godine, a zamrznut je početkom februara 2012. jer je ovogodišnji bužet odstupio od dogovorenog fiskalnog programa. Odnosno, planirano je veće zaduživanje kroz emitovanje državnih obveznica, kao i veći obim državnih garancija.
Taj aranžman je bio kreditni, vrijednosti 1,1 milijarde evra, ali je sklopljen “iz predostrožnosti” što znači da se odobrena pomoć može koristiti samo u slučaju nepredviđenih teškoća Srbije u ispunjavanju obaveza prema inostranstvu izazvanih negativnim posljedicama međunarodne krize. Beta