BEOGRAD, Srbija mora da nastavi da se zadužuje. To više, uostalom, ne kriju ni najviši zvaničnici ove zemlje, piše Politika.
Neizvjesno je samo koliko će to da košta Srbiju i od koga će da pozajmljuje. Na to, kako poznavaoci prilika ukazuju, utiče mnogo faktora: kreditni rejting zemlje, stanje na međunarodnom tržištu duga, da li Srbija ima ili ne aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom…
Mnogi su skloni i tvrdnjama da, bez aranžmana s MMF-om, Srbija neće imati šta da traži na međunarodnom tržištu duga, odnosno da Srbiji pare niko neće pozajmiti ako ovoj zemlji vašingtonska svjetska pozajmna kasa ne bude bar žirant.
Prošlog septembra Srbija je na međunarodnom tržištu prodala obveznice u vrijednosti milijarde dolara s kamatom od 7,25 odsto na deset godina.
Zoran Petrović, zamjenik predsjednika Izvršnog odbora Rajfajzen banke kaže da njihove grube procjene pokazuju da bi cijena novog zaduživanja, uz uslov da Srbija ima aranžman s MMf-om, mogla da bude između sedam i osam odsto u slučaju prodavanja dužničkih papira u dolarima na desetogodišnji rok. Politika