BANJALUKA, U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS još ne znaju kriterijume raspodjele 20.000 tona pšenice koje će RS pozajmiti od Srbije.
Detalji o tome kada će, koliko pšenice i po kojoj cijeni dobiti mlinovi u RS biće poznati nakon sastanka predstavnika mlinsko-pekarske industrije, Ministarstva trgovine i turizma RS i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, a koji bi, prema najavama, trebalo da bude održan naredne sedmice.
Zoran Kovačević, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, precizirao je da će na tom sastanku biti sagledano sadašnje stanje zaliha, zatim projekcija cijene srbijanske pšenice, a potom i pojedinačne potrebe mlinara za žitom.
“Na osnovu podataka koje ćemo dobiti od mlinara reagovaćemo na terenu, jer dogovor premijera RS i Srbije je koncipiran tako da će to žito biti raspoređeno isključivo prema pojedinačnim potrebama”, rekao je Kovačević.
Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS, istakao je da pšenicu iz ovog paketa od 20.000 tona treba da dobiju mlinska preduzeća koja su u potpunosti izmirila obaveze prema državi.
“Na sastanku treba da budu dogovoreni kriterijumi preraspodjele pšenice s posebnim naglaskom na potrebe pojedinačnih regija u RS i broj stanovnika u njima”, rekao je Kos.
On je dodao da RS inače ne proizvede ni četvrtinu potrebne pšenice, te da je količina od 20.000 tona između četvrtine i petine stvarnih potreba.
“Kako bi kompletan najavljeni sastanak bio transparentan i da bi se na njemu isključile moguće priče o malverzacijama, namam ništa protiv da u priču o raspodjeli uđu i predstavnici Savjeta potrošača RS”, rekao je Kos.
On je kazao da na predstojećem sastanku treba da bude precizirano koji tip brašna će se proizvoditi te kako vršiti distribuciju da bi se izbjegle zloupotrebe.
“Na primjer sa mlinarima treba dogovoriti koliko brašna od 100 kilograma pšenice treba dati Robnim rezervama RS, a sa pekarima koliko hljeba treba da isporuče od te iste količine brašna”, rekao je Kos.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, je uoči sastanka, na kojem će definisati uslove i način raspodjele pšenice, rekao da svaka domaća pekara i mlin treba da dobiju onoliko koliko su otkupljivali domaće pšenice.
“Ne vidim razlog zbog kojeg bi nekome trebalo davati pšenicu koju finansira država ukoliko on nije otkupio ni kilogram domaće. Mislim da bi je oni koji ne kupuju domaće iskoristili isključivo za špekulacije”, rekao je Usorac. Nezavisne novine