BANJALUKA, Institucije BiH, vlade Republike Srpske i Federacije BiH, te Centralna banka BiH sačinile su Ekonomski program za očuvanje makroekonomske stabilnosti i podržavanje održivog rasta u srednjoročnom periodu, objavljeno je na internet sajtu Vlade Srpske.
Cilj Ekonomskog programa je smanjenje fiskalnog deficita i unapređenje srednjoročne fiskalne održivosti, jačanje uloge Fiskalnog savjeta u koordinaciji fiskalnih politika, provođenje dogovorene fiskalne reforme, te planiranje za vanredne situacije i unapređenje strukturalne reforme da bi se poboljšala spoljna konkurentnost.
U pismu namjera dostavljenom MMF-u, između ostalog, navodi se da je
ekonomija BiH pogođena globalnom finansijskom krizom i podsjeća da su Valutni odbor Centralne banke i fiskalna ograničenja, kao i multilateralna finansijska podrška, uključujući stendbaj-aranžman sa MMF-om iz 2009. godine, ublažili negativan uticaj krize i doprinijeli održavanju makroekonomske stabilnosti i povjerenja javnosti.
Posljednjih mjeseci, spor ekonomski oporavak, koji je uslijedio nakon 2009. godine, zaustavljen je zbog pojačanih turbulencija u evrozoni, što je, takođe, doprinijelo padu deviznih rezervi.
Zajedno sa pratećim debalansima u domaćoj ekonomiji, ovaj razvoj događaja izazvao je zabrinutost za makroekonomsku stabilnost i mogućnost rasta u BiH.
Proteklih mjeseci pogoršani su ekonomski uslovi. Globalno usporavanje i striktniji uslovi finansiranja opterećuju mogućnost rasta u BiH, gdje će realni BDP ove godine, vjerovatno, ostati na istom nivou, uz rast od svega jedan odsto u 2013. godini.
Uz slabo kreditiranje ekonomije, domaća potražnja će biti manja i tako će ograničiti inflaciju u indeksu potrošačkih cijena na oko dva procenta tokom perioda 2012-2013.
Uprkos smanjenju uvoza, deficit spoljnog tekućeg računa ostaće relativno visok 7,5 odsto BDP-a. Uz ograničeni pristup privatnim izvorima finansiranja, potrebe za spoljnim finansiranjem će se u najvećoj mjeri morati zadovoljiti povlačenjem od zvaničnih kreditora.
Institucije BiH, Vlada Republike Srpske i Vlada Federacije BiH, te Centralna banka BiH opredijeljeni su da zadrže režim valutnog odbora, kako je utvrđeno zakonom, za očuvanje integriteta sistema indirektnog oporezivanja na nivou BiH.
Izražena je spremnost za preduzimanje koraka ka unapređenju poreske discipline jačanjem saradnje poreskih uprava uspostavljanjem formalnog sistema razmjene podataka, uz obećanje da se prekid u servisiranju obaveza po osnovu spoljnog duga na početku ove godine neće ponoviti.
U pismu namjera navodi se da će u pogledu održavanja fiskalne discipline u Republici Srpskoj, Vlada nastaviti sa politikom fiskalne uzdržanosti i zamrznuti zapošljavanje do kraja godine, osim u sektoru obrazovanja.
Vlada Srpske ostvariće uštede od 1,4 miliona KM na rashodovnoj poziciji po osnovu korištenja robe i usluga, milion KM na poziciji subvencije, na poziciji grantova 1,6 miliona KM, na poziciji doznaka na ime socijalne zaštite šest miliona KM, dva miliona KM na transferu Fondu PIO, u finansijskom planu Fonda zdravstvenog osiguranja za 2012. godinu u iznosu od pet miliona KM i na ostaloj budžetskoj potrošnji u iznosu od tri miliona KM.
U budžetima opština i gradova Republike Srpske biće ostvarene uštede od pet miliona KM od rashoda po osnovu korištenja robe i usluga, dok će se operacije koje se finansiraju iz sredstava sa eskrou računa smanjiti za 35 miliona KM.
Vlada Republike Srpske donijela je 30. avgusta odluku o prihvatanju zaduženja Srpske prema MMF-u po četvrtom stendbaj-aranžmanu.
Ukupni aranžman sa MMF-om za BiH iznosi 410 miliona evra, od čega Republici Srpskoj pripada trećina, odnosno 136.600.000 evra.
Sredstva su namijenjena za podršku budžetima i ublažavanje efekata svjetske ekonomske krize. Odobravaju se na period od pet godina, od čega je grejs period tri godine, koji je uračunat u period otplate. Srna