BEOGRAD, Septembar uvijek donese poskupljenja, ali ove jeseni cijene će – dotući građane Srbije.
Suša je desetkovala rod voća, povrća, žitarica, tako da hrana ne može izbjeći nove, više cjenovnike. Dodatno će tržište “zagrijati” i pad dinara, ali i sve paprenije gorivo. Razloga je mnogo, ali utjehe za potrošače nema.
Čitavog ljeta svakodnevno su pristizali cjenovnici. U avgustu su poskupjele neke vrste brašna i tjestenina od sedam do 30 odsto, hljeba i peciva između 10 i 30 odsto. Tokom ljeta, mlijeko i mliječni proizvodi poskupljivali su više puta za nekoliko procenata.
Cijene suvomesnih proizvoda porasle su do deset odsto, neke vrste slatkiša od četiri do 13 procenata, smrznute torte i kolači između 10 i 12 odsto, bezalkoholna pića od dva i osam odsto. Poskupio je pasulj za 20 procenata, mesne i riblje konzerve od sedam do 19 odsto. Novi rast cijena od 20 odsto nije u avgustu zaobišao ni meso, jer, kako proizvođači i prerađivači mesa objašnjavaju, drastično je poskupjela stočna hrana zbog suše, a i sve je manja ponuda žive stoke u klanicama. Svježe meso već je poskupjelo u junu za oko 30 procenata.
Niz novih cijena se ne prekida. Ovih dana mlijeko i mliječni proizvodi skoro svih domaćih proizvođača poskupjeće za dva procenta, prerađeno voće i povrće u prosjeku 12 odsto, a sredstva za ličnu i kućnu higijenu od tri do osam procenata.
Prema riječima Svetlane Glumac, direktorke korporativnih poslova “Denjub fuds grupe”, u čijem sastavu je i “Imlek”, i proizvodi ove mljekare će vjerovatno poskupjeti u oktobru zbog povećanja otkupne cijene sirovog mlijeka za dva dinara.
– Cijenu od 36 dinara u otkupu, da bismo pomogli farmerima, podići ćemo za dva dinara i to će morati da se odrazi na cijenu mlijeka – rekla je Glumac. – Koliko će poskupjeti u maloprodaji još ne mogu precizno da kažem.
Iako država neće povećavati namete za većinu vrsta goriva, njihovo poskupljenje je neminovno. Prema najavama Vlade, neće se mijenjati akcize na motorne benzine i dizel gorivo, ali će korekciju državnih zahvatanja pretrpjeti svi oni koji koriste tečni naftni gas za pogon svojih automobila. Planirana je izmjena i akcize na lož ulje, ali je predviđen i povraćaj za krajnje korisnike.
Na cijene naftnih derivata prethodnih mjeseci uticalo je sve – kurs evra i dolara, rast cijena na svjetskim berzama, krize na Bliskom istoku. Čak i kada bi na svjetskim tržištima padala cijena nafte, na srpskim pumpama su se mijenjali cjenovnici. Naviše. Sada mnogi najavljuju da će, ako na berzama dođe do rasta, litar benzina na srpskim pumpama dostići i 200 dinara.
– Cijene goriva u Srbiji su niže od prosječnih u regionu – tvrdi generalni direktor Naftne industrije Srbije Kiril Kravčenko. – Poštovaćemo pravila države i tržišnu praksu i uradićemo sve što od nas zavisi da cijene naftnih derivata budu najpovoljnije u regionu. Ima dovoljno mogućnosti za pregovore o cijenama naftnih derivata sa svim “igračima” na domaćem tržištu. Na cijene goriva utiču svi učesnici na tržištu, uključujući i državu sa akciznom politikom. Ne pita se samo NIS, koji pokriva 35 odsto maloprodajnog tržišta.
Pojedine toplane su izašle sa novim računicama zahtjevajući porast cijena. Da li će daljinsko grijanje u nekim gradovima poskupjeti, prvenstveno zavisi od lokalne samouprave koja daje “zeleno svjetlo”. Toplane su zatražile korekciju od deset do čak 30 odsto, a svoje zahtjeve pravdaju neekonomskom cijenom i velikim dugovima koji se vuku već nekoliko grijnih sezona.
Trenutno je cijena daljinskog grijanja u Srbiji između 74,6 i 105 dinara po kvadratnom metru stana. Procjena je da bi ekonomska cijena bila između 110 i 120 dinara. Lokalna vlast će o poskupljenju morati da odluči prije početka grijne sezone.
Svuda u svijetu
Stručnjaci procjenjuju da će cijene hrane nastaviti da rastu svuda na planeti. Suša je prepolovila prinose, što će automatski izazvati poskupljenje hrane. Indeks cijena hrane Svjetske banke, kojim se prate cijene prehrambenih proizvoda koji su predmet međunarodne trgovine, u julu ove godine bio je za šest odsto viši nego u istom mjesecu 2011. i za jedan odsto viši od ranijeg najvišeg nivoa, zabilježenog februara 2011. Novosti