BERLIN, Sjedinjene Američke Države će ove godine najvjerovatnije ponovo zauzeti mjesto najvećeg investitora u Njemačkoj, koje joj je prošle godine preotela Kina.
Prema predviđanjima njemačke savezne agencije za međunarodnu privredu i spoljnu trgovinu (Germany Trade and Invest GTAI) ove savezne institucije prenose mediji, u ovoj godini će 800 preduzeća započeti ili je već započelo poslove u Njemačkoj. Najviše inostranih firmi koje ulažu u Njemačkoj došlo je iz SAD, potom iz Kine i Švajcarske.
Njemačka je za inostrane investitore, prema navodima nadležne savezne agencije, atraktivna kao lokacija za proizvodnju, ali i za naučno-istraživačke poslove.
Inostrana preduzeća u Njemačkoj najviše ulažu u mašinogradnju i automobilsku industriju, kao i u hemijsku industriju i zdravstvenu branšu. Investitore privlači i njemačke energetika, bez obzira da li je riječ o novim izvorima energije, daljem širenju strujne mreže ili razvijanju mogućnosti uštede energije.
Finansijska kriza je, ukazuje GTAI, dijelom usporila investicije u Njemačkoj, jer je za mnoge firme otežan pristup bankarskim kreditima, ali će uprkos tome 2012. godina, po investicijama, biti veoma uspješna za Njemačku.
Njemačka se u anketi koju je među 1.000 vodećih poslovnih ljudi na svijetu sprovela švajcarska Busineš Sćool IMD, kao jedina zemlja evro-zone, našla na spisku 10 konkurentski sposobnih zemalja svijeta.
Anketa koju je među 400 vodećih preduzeća u Kini sprovela revizorska kompanija Ernst & Young pokazala je, kako prenose mediji, da je Njemačka daleko najatraktivniji evropski cilj za kineske investitore. Beta