NJUJORK, Iako je ljenčarenje jedan od najgorih smrtnih grijehova u svakoj kompaniji, ono može biti itekako produktivno.
John Perry, profesor filozofije na Stanfordu, iskovao je termin «strukturno ljenčarenje», posvećujući tome čak i istoimenu web stranicu.
Prema Perryjevim riječima to je strategija koja pretvara lijenštine u izuzetno efikasne ljude, cijenjene zbog svojih dostignuća i uspješnog upravljanja svojim vremenom.
Perry navodi primjer koji mu je donio epitet najboljeg profesora u studentskom domu Stanford. Umjesto da vrijeme provodi u svom studentskom stanu, ispravljajući testove i pripremajući se za razne sastanke, on se družio sa studentima.
Sa njima je igrao stoni tenis, razgovarao o njihovim problemima, ili naprosto sjedio u zajedničkim prostorijama i čitao novine. Studenti dodiplomskih studija proglasili su ga jednim od najsrdačnijih profesora, koji im je pomogao da «pregrme» krize posebno prvih godina studija.
Pitanje koje se postavlja je naravno važnost onih zadataka koji su obično prvi na listi. Perryjev savjet je da ih svrstate u one koji imaju jasne rokove i vrlo su važni od svih ostalih.
Ako ne stignete da obavite one najvažnije zadatke, možete se uvijek izvući na kašnjenje, i puno puta ćete otkriti kako niste jedini koji kasni i kako to na kraju krajeva možda i nije bilo toliko važno, prenose agencije.