BEOGRAD, Najava predstavnika MMF-a da će u septembru posjetiti Beograd može da znači i da misija donosi nove zahtjeve, upozoravaju ekonomski stručnjaci.
U Ministarstvu finansija Srbije očekuju da će predstavnike međunarodne finansijske institucije uvjeriti da im je cilj da srede javne finansije i zauzdaju rast duga.
Najavljeni dolazak MMF-a u Beograd nije nešto čemu bi srpska vlada trebalo da se raduje, sudeći po procjenama stručnjaka.
Posjeta misije MMF-a znači mnogo nevolja, kaže za B92 Dragomir Janković iz Evropskog ekonomskog instituta.
Prvi i već dobro poznati problem o kome će predstavnici te institucije razgovarati sa domaćim zvaničnicima – prevelika javna potrošnja. Tu se lista neprijatnih tema ne završava.
“Nelikvidna privreda, nelikvidna država, problemi oko zakona o NBS, smjena guvernera, pretjerani zahtijevi u vezi sa socijalnom politikom, mislim tu na zahtijeve penzionera, i svih socijalnih grupa, pretjerani pritisak na državu Srbije sa stanovišta novo-nezaposlenih, takođe najava socojalne strukture energenata odnosno socijalne cijene energenata”
Za nastavak pregovora o novom aranžmanu, kaže Janković, vlada treba da uvjeri MMF da će navedena pitanja biti riješena u skladu sa principima štednje.
U Ministarstvu finansija kažu da su spremni da ta očekivanja ispune, i da je ova godina već izgubljena, ali da je budžetom za 2013. godinu već planirano ozbiljno umanjenje minusa u državnoj kasi.
“Mi vjerujemo da ćemo kada predstavimo sve te činjenice o fiskalnoj konsolidaciji misiji tokom septembra napraviti korak ka obnavljanju pregovora sa MMF-om, želimo da uoči budežta za 2013. godinu postignemo novi sporazum”, kaže Vlajko Senić iz Ministarstva finansija Srbije .
Senić vjeruje i da su predstojeći razgovori, prilika za odmrzavanje odnosa MMF-a i Beograda, i otklanjanja svih nedoumica kada je riječ o novom zakonu o Narodnoj banci Srbije.
Budućim potezima Vlada i Narodna skupština Srbije pokazaće da nemaju namjeru da se miješaju u rad nezavisne institucije kao što je Narodna banka, kao i da im je cilj da srede javne finansije. B92