PEKING, Kina planira uvođenje zaštitnih carina za evropska vina, što bi moglo ozbiljno da ugrozi izvoz, prije svega, iz Španije i Italije.
Analitičari upozoravaju da će ovaj korak Pekinga biti još jedan zamajac trgovinskog rata, a Evropska unija je ranije obećala da će podići carine za kineske solarne panele i odobriti ekološke takse za avioprevoznike.
“Evropljani pokušavaju da prodaju svoja vina po nepoštenim cijenama”, citira dnevnik Čajna Dejli neimenovanog predstavnika kineske Asocijacije proizvođača alkoholnih pića, koji kaže da postoje brojni dokazi da EU dotira svoje vinare.
Slične izjave u Kini se daju uz saglasnost centralne vlade, pa se na njih mora gledati u kontekstu zaoštravanja trgovinskih sporova.
Zaštitne carine za vina je još jedna šansa za Peking da se razračuna sa Evropom, navodi Čajna Dejli.
Produkcija stranih vinara je uspjela da se probije na kinesko tržište tek 2005. godine kada je Svjetska trgovinska organizacija (STO) uspjela da obori kineske uvozne carine.
Evropljani su od tada uvećali svoj udio na tržištu vina u Kini na 15 procenata. Vinari iz EU su 2011. godine u Kini prodali oko 170 miliona litara svojih proizvoda.
“Kina ima dovoljno potencijala za kontraudar ukoliko EU zvanično pokrene reviziju carinskih tarifa za uvoz kineske opreme za uređaje koji koriste energiju Sunca”, citira Čajna Dejli drugog eksperta, koji ističe da će povećanje carina za uvoz vina biti zaštita kineskih interesa u okviru STO.
Uvođenje zaštitnih carina za uvozna vina najviše bi pogodilo problematične zemlje južne Evrope. Francuska i njemačka vina u Kini imaju visoku cijenu, dok španska i italijanska najčešće okupiraju police sa jeftinijim pićima.
Na svjetskom tržištu vina dominiraju zemlje EU, sa udjelom od 70 procenata. Kina je za EU značajan prodajni region zahvaljujući rastućem blagostanju stanovništva.
Srednja klasa u Kini otvoreno oponaša zapadni način i stil života, tako da je traženo sve što je otmjenije od tradicionalne pirinčane votke i piva.
Kinesko tržište vina koje prema ocjeni granskih eksperata raste godišnje za 20 procenata, 2011. godine je dostiglo 1,6 milijardi boca. Prognozira se da će već za dvije godine Kina po prodaji vina izbiti na šesto mjesto u svijetu, objavljeno je na internet stranici ruskog poslovnog dnevnika “RBC daily.ru”. Tanjug